600 bin TL teklif verilen tuvalet ihalesinden kötü kokular geliyor!

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Otobüs Terminali’ndeki umumi tuvalet için yaptığı ikinci ihaleye de yüksek kira bedeli (600 bin TL) teklif edildi. İha...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Otobüs Terminali’ndeki umumi tuvalet için yaptığı ikinci ihaleye de yüksek kira bedeli (600 bin TL) teklif edildi. İhale katılımcıları, yüksek bedellerin teklif edilmesinde art niyet olduğunu ileri sürerek, mevcut kiracıya yaradığına dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen yerler kira yolu ile dün ihale edildi. Belediye hizmet binasında dün yapılan ihalenin komisyon başkanlığının Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu yaptı. İzmit Otobüs Terminali’ndeki tuvaletler için ikinci kez yapılan ihalede yine inanılmaz teklif verildi. Yıllık 11 bin 500 TL muhammen kira bedeli belirlenen umumi tuvalet için Nurettin Duman 20 bin TL, Örfü Köksal 90 bin TL, Barış Başyurt 120 bin TL, Mehmet Elmas 600 bin TL yıllık kira teklif etti. Terminaldeki umumi tuvalete yıllık 600 bin TL kira teklif eden Mehmet Elmas’ın teminatını yakması bekleniyor. Bu nedenle, terminal tuvaleti bir süre daha işletmecisiz kalacak. Umumi tuvalet için en erken 3 ay sonra ihale yapılabilecek bu süre zarfında ise işyeri kiracı tarafından işletilmeye devam edilecek.

İLK İHALE İPTAL EDİLDİ
Yapılan ihalelere Hatice Çamlıbel adına katılan Av. Örfü Köksal, “09.03.2011 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İŞOT B1 ve B2 bloklardaki bay bayan tuvaletleri açık teklif usulü ile ihaleye çıkartılmış. Ancak B1’deki yer için muhammen bedeli 900 TL olduğu halde, eski işletmecisi olsa gerek yıllık 900 bin TL teklif vermiş ve bu ihale kazananın ihale bedelini yatırmaması dolayısı ile iptal edilmiş. Benimle birlikte iyi niyet ile ihaleye katılan diğer isteklilerinde hem zamanı ve hem de ihale için yatırmış oldukları dosya masrafı ve diğer sair masrafları heba olmuştur” dedi.

İŞLETMECİNİN İŞİNE YARIYOR
Köksal, konuşmasına şöyle devam etti “Daha sonrasında 01.06.2011 tarihinde bu iptal edilen B1 bloktaki tuvalet için yeniden ihale yapıldı. Ancak: Bu seferde yine bir öncekinin aynısına benzer bir olay tekrarlandı. Ve bir önceki kişilerle aynı organize içinde oldukları anlaşılan kişi tarafından tuvalet için yıllık 600 bin TL kira teklif edildi. İhalenin iptal edilmesi yine şu anki mevcut işletenin işine yaramaktadır. Çünkü ilk ihaleden bu ikinci ihaleye kadar üç ay geçmiştir ve bu üç ayda da tuvaleti işleten, işletmeye devam etmiştir.

MÜSAADE ETTİLER
Sözleşmesi bitse bile mevcut işleten bu yeri işletmiş ve parasını kazanmaya devam etmiştir. İnşallah belediye bu sürede işleyen kira bedelini alabiliyordur? Büyükşehir Belediyesi’nin ve tabi ki ihale komisyonunun bu ve buna benzer durumlara müsaade etmemeleri gerekir. Bu komisyon ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iki kere aynı şekilde ihaleyi ödenemeyecek tutarda teklif vererek iptal edilmesine müsaade etmişlerdir. Kötü niyetli davranışlara müsamaha gösterilmiştir. Bu kişinin teklifinin yok sayılmasını ve ihaleden çıkartılmasını ve en yüksek teklifi verene ihalenin verilmesini bekliyoruz.”

YARGIYA BAŞVURACAKLAR
Av. Örfü Köksal ayrıca müvekkili Hatice Çamlıbel adına yargı sürecine başlayacaklarını dile getirdi. Dün ayrıca İzmit sahilinde İzmit Yelken Kulübü’nün kullandığı 1600 metrekarelik alanın kiralama ihalesi de yapıldı. İhaleye İzmit Yelken Kulübü adına Kulüp Başkanı Dr. Turgay Arslan tek başına katıldı. Aylık muhammen kira bedeli 500 TL’ydi. Yelken Kulübü, aylık 550 TL karşılığında 3 yıl daha bulunduğu alanı kiraladı.

02 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR