Damar tıkanıklığı nedeni ile bacak kesilmesine artık son!

Kocaeli Üniversitesi’nde yüksek teknoloji ürünü stent balon ve cihazların kullanılmasıyla damar tıkanıklığı sonucu gangren gelişimi ve bacak kesilmes...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi’nde yüksek teknoloji ürünü stent balon ve cihazların kullanılmasıyla damar tıkanıklığı sonucu gangren gelişimi ve bacak kesilmesi engellenebiliyor. Özellikle şeker hastalarında yaygın olarak saptanan damar tıkanıklığına anjiyografik yöntemlerle tedavi sağlanıyor. Yöntem Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ulaş Bildirici tarafından gerçekleştiriliyor.

YENİ YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

Daha önce damar tıkanıklığı olan ve bu nedenle ayakta kapanmayan yara sonucu gangren gelişmiş hastaların tedavisinde tıkalı damar bölgesinden itibaren bacağın kesilmesi tek çözümken, yeni geliştirilen yöntemler ve yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde bacağın kesilmeden tedavisi sağlanabiliyor. Bu yöntem kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve ortopedi bölümlerinin ortak görüş birliği alınarak Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Öğretim Üyelerinden Doç. Dr.Ulaş Bildirici tarafından yapılıyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Kalp dışı damar hastalıklarında invaziv yöntemlerin uygulanması ile ilgili olarak bilgi veren Doç.Dr. Ulaş Bildirici, Üniversite bünyesinde uygulanan Doç. Dr. Şadan Yavuz ve Dr. İrem Yılmaz ile birlikte ameliyatsız ve genel anestezisiz olarak uyguladıkları yöntemi "Atardamar yoluyla tıkalı bölgeye ulaşılarak tıkanıklığın açılması ve ihtiyaca göre balon ve stentle tedavi edilmesi "şeklinde özetlerken, hastalar bu yöntem sayesinde ameliyat gerektirmeksizin tedavi olmakta ve taburcu edilmektedir" diye konuştu.

16 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

GÜNAYDINN - 15 yıldır bu tedavi askeri hastanelerde uygulanıyor

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 12:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR