Bakan Ergün: Kooperatifler devam ettirilemez

Bakan Ergün, Büyükşehir Belediyesi’ni şikayet eden minibüsçülere “Beldelerimiz varken kurulan kooperatifler devam ettirilemez. Taşımacılık yeni alanla...

BÜYÜT

Bakan Ergün, Büyükşehir Belediyesi’ni şikayet eden minibüsçülere “Beldelerimiz varken kurulan kooperatifler devam ettirilemez. Taşımacılık yeni alanlara kayıyor” diye cevap verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dün ilimizde bir dizi programa katıldı. Programları arasında 5 Nolu İzmit Şehiriçi Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Seka Park’ta düzenlediği kahvaltıya katılan Ergün, minibüsçülerin sorunlarını dinledi. 5 Nolu S.S. İzmit Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi tarafından düzenlenen kahvaltıda Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt, sıkıntıları olduğunu dile getirerek, “322 aracımızla taşıma yapıyoruz. Her gün 300 kişi serbest olarak arabalara binmektedirler. Yurt dışından toplu taşımaya yerel yönetimlerin destek verdiğini gördük. Orada yaptığımız inceleme sırasında ise polislerin bile ücretlerini ödeyerek araca bindiklerini söylediler. Bu konuda hükümet nezdinde gereken çalışma yapılmalıdır. Deniz, hava yollarına destek verilmektedir. Sadece şehir taşımacılığına destek verilmelidir” dedi. Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ise taşıma sektöründe Büyükşehir Belediyesi’yle rekabet etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Sorunları içeren dosyayı Ergün’e takdim ettik” dedi.

TAŞIMACILIK YENİ ALANLARA KAYACAK
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “İnsanların kendi arabasıyla gitmek istemesi trafikte sıkışıklığın oluşmasına neden oluyor. İstanbul’da yeni ulaşım modelleri devreye girmektedir. Raylı sistemler, metrobüs, hızlı tren, uçaklar yaygınlaşıyor. Taşımacılık yeni alanlara kayacaktır. Yeni meslekler icat olmaktadır. Minibüsler arasında yaşanan tatsız tartışmalar oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım organize edildi. Küçük organizasyonlar düşünemeyiz. Beldelerimiz varken kurulan kooperatifler devam ettirilemez. Sistem kavgalar üzerine yürüyemez. Küçük araçlar ulaşım güç olduğu yerlerde kullanılmalıdır. Diğer yerlerde toplu ulaşım modeli olmalıdır. Kavga etmeden iyi niyetler içerisinde bu sorunlar çözülebilir. Bizim şehrimiz ulaşım sorununun çözülemeyeceği şehir değil. Hatlar bellidir.

MAHKEMEYE GİTMEYE GEREK YOKTU
Üniversite öğrencileri ulaşımda zorluk çektiklerini söylüyorlar. Kendi vatandaşımıza eziyet mi edelim? Kimse buna müsaade etmez. Herkes fedakarlık edecek bu fedakarlıklar içerisinde hepimiz kazanacağız. Bizler şartları zorlaştırıyoruz. Sorun çıkınca bunları çözmeye çalışıyoruz. Bu kadar mahkemelere gitmeye gerek yoktu. Sorunlar gidilmeden halledilebilirdi. Mahkeme kararlarıyla araç çalışamazsa ne olacak. Toplu taşımacılıktan vazgeçilmeyecek. Deniz var denizden adam taşınmıyor. Birçok ülkede taşımacılık yaparken bizde kayığa dahi binmiyorlardı. Özel sektör buna ilgi göstermediği için herkes karayoluna yöneldi. KOSGEB destekleri bu işler için güçlendirildi.”

KARTONSAN İŞÇİLERİYLE YEMEK YEDİ
Ergün minibüsçülerle kahvaltının ardından Başiskele'deki Kartonsan fabrikasını ziyaret etti. Ergün, burada Pak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İmregün, yönetim kurulu üyesi Canan Pak İmregün ve Kartonsan Genel Müdürü Mehmet Talu Uray tarafından karşılandı.
Mehmet İmregün'den fabrika hakkında bilgi alan Ergün, daha sonra fabrikanın yemekhanesinde işçilerle yemek yedi. Yemeğin ardından konuşan Ergün, Türkiye'nin ve Kocaeli'nin en önemli kuruluşlarından biri olan Kartonsan Fabrikası'nda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

12 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR