SUSUZ KÖYE CHP’den destek!

Körfez’e bağlı Kalburcu Köyü’nde su sıkıntısı çeken vatandaşların isyan sesini CHP duydu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP Milletvekili Haydar Akar v...

BÜYÜT

Körfez’e bağlı Kalburcu Köyü’nde su sıkıntısı çeken vatandaşların isyan sesini CHP duydu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP Milletvekili Haydar Akar ve CHP İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Kaçar Kalburcu Köyü’nü ziyaret edip köy sakinlerinin sorunlarını dinlediler

Köfrez’e bağlı Kalburcu Köyü’nde yaşayan vatandaşlar köye su gelmemesi sebebiyle Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterince köy sakinlerinin sesini CHP duydu. E-5’e uzaklığı 9 km olan Kalburcu Köyü’ne su gelmemesi köy sakinlerini çileden çıkartmıştı. Vatandaşların yardımına CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve CHP Milletvekili Haydar Akar koştu. Su sorununun çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Akar: “Söz veriyorum ilk meclis açıldığında Kalburcu Köyü’nü Türkiye’ye tanıtacağım” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ZENGİNLERİN ÇİMLERİNİ SULUYOR
2004 yılından beri Kalburcu Köyü’nün muhtarlığını yapan Salahattin Girgin: “2007 yılında İSU’ya geçtik. İSU da köyde çalışma yaptı. Su sorunumuzu devamlı ertelediler. Yetkililerin de bu durumdan haberi var fakat Ramazanın birinci gününden beri suyumuz yok. Hepimiz rezil olduk. Köyümüzün öz kaynaklarını kullanamıyoruz. 1600 metre uzaklığımızdaki yerden su getirmiyorlar ancak Enka Konutları’na su gidiyor. Büyükşehir zenginlerin çimlerini suluyor” dedi. Yüzde 60’ı emekli olan köy halkının 15-20 vatandaşı ise hayvancılık ve tarımla uğraşıyor.

RAMAZANDAN BERİ ÇAMAŞIR YIKAYAMIYORUZ
Köy halkının en fazla şikayetçi ve mağdur olanları da kadınlar. Kalburcu Köyü’nün kadınları Ramazan’ın birinci gününden beri çamaşırlarını yıkayamıyorlar. Çamaşırları ancak merkezde yaşayan çocuklarına verip yıkatabildiklerini söyleyen kadınlar su sorununun çözümünden sonra köye yol yapım çalışmaları da istediler. Şikayetlerini CHP il başkanı ve milletvekiline anlatan köy halkı yıkanamadıklarını ve içme sularının bile olmadığını söyledi. Köy sakinlerinden olan Münevver Girgin: “Ramazanın birinci gününden beri çamaşırlarım birikti, yıkayamıyorum. Aylardır susuz kaldık, rezil olduk” diyerek isyan etti.

ÖYLE BİR TOKAT VURUN Kİ…
Demokrat Parti MKYK üyesi Fevzi Cambaz da açıklamalara katılırken: “Artık sizler köylü değil şehirlisiniz. Aşağıda da köyünüzü elinizden alan Padişah torunları var. Siz bunlara yerel seçimlerde öyle bir tokat vurun ki ne olduklarını şaşırsınlar. Utanma duyguları varsa utansınlar” dedi.

KÖY HALKINA SU DAĞITTI
Kadınların sorunlarını da büyük bir dikkatle dinleyen milletvekili Haydar Akar: “Bizim buraya gelmemizle sorunların bir nebze olsun çözüleceğine inanıyorum. Sesinizi duyuracağız” dedi. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve Milletvekili Haydar Akar dertlerini dinlediği köy halkına hazır su dağıttı. Su dağıtımından önce açıklama yapan il başkanı Yalçın Kuşkan ise köy yollarının facia olduğunu söyleyerek: “İSU taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyor. Enka Konutları’nda da bol bol çim suluyorlar. Buraya son 20 günde vekilimle ikinci gelişimiz. Sesiniz gereken yerlere gidecektir” açıklamalarında bulundu.

ŞOV NASIL YAPILIRMIŞ GÖSTERİN
Yalçın Kuşkan’ın hemen ardından konuşan Haydar Akar ise: “Kocaeli’ye Türkiye’nin en modern şehri, hiçbir köyün derdi tasası yok dediler. Fakat bakıyorum ki köyler hâlâ aynı vaziyette. Kocaeli örnek bir kent değil. Bence belediye hizmetlerinden yararlanamayan Kalburcu Köyü örnek bir köydür. Kocaeli Belediyesi 13 katrilyon borcu olan, dini istismar etmek isteyen ve Türkiye’de en çok araç kiralayan belediyedir” dedi. Açıklamalarına devam eden Akar: “Bizim gelmemizle bu işler hızlanabilir. Sizlerin sandık fırsatı vardır. Bu fırsatı iyi değerlendirin” dedi. AKP İl Başkanı’nın ‘Kalburcu Köyü şov yapıyor’ sözlerine karşın açıklama yapan Haydar Akar: “İl başkanı cahil bir insandır. Sizler hizmet vermeyenleri cezalandırın. Benim bacım burada susuzluktan çile çekiyor, şov yapmıyor! Abdest alacak suları yok. Sandık zamanında şov nasıl yapılırmış gösterin onlara!” diyerek tepki gösterdi.

13 Ağustos 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR