Kıyma 40 TL, tek köfte 3 TL

Et fiyatlarının ciddi oranda yükselişi üzerine konuyu yerinde araştırmak için kasapların tezgah arkasında misafir olduk, restoranlardaki köfteleri ta...

Et fiyatlarının ciddi oranda yükselişi üzerine konuyu yerinde araştırmak için kasapların tezgah arkasında misafir olduk, restoranlardaki köfteleri tarttık, fiyatlarına baktık. Görülen o ki aylar öncesinde olduğu gibi et fiyatlarındaki yükseliş kasapların et satışlarını düşürürken, vatandaşın evine et götürmesine de engel oluyor, gramın hesabını yaptırıyor.

 

YEMEK FİYATI DA ARTTI

Geçtiğimiz günlerde Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Kasım Piral fiyatların dengelenmesi için ithal etin ülkeye gireceğini açıkladı ve ilk alımların ihalesini gerçekleştirdi. Ancak kasaplar bu alımların düzenli yapılmaması durumunda fiyatlarda bir değişme gözlenmeyeceğini düşünüyor. Bunun yanında kasaptan çıkıp restoranda tabağımıza gelen kırmızı etin fiyatı da önemli oranda yükselmiş durumda.

 

3 BİN 200 TON ET ALINDI

Et fiyatlarının son birkaç yılda yüzde 28 artmasının ardından harekete geçen Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Kasım Piral, kırmızı et fiyatlarında yüzde 30’lara varan artışa müdahale etmek amacıyla 5 Ağustos’ta 3 bin 200 tonluk donmuş karkas et alım ihalesi yaptı. İthal et alımları ile piyasadaki fiyatların gerilemesinin amaçlanması, sektöre umut oldu. Bu gelişme ile ilgili görüşlerini sorduğumuz Kandemir Kasap’ın sahibi Turan Kandemir, “Bizi ithal etin yolunu beklemeye mecbur ettiler” dedi.

 

“BÜYÜK FİRMALAR OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Büyük firmaların sektörde ithal ete yöneldiği takdirde piyasanın düzene gireceğini ve fiyatların düşüşe geçeceğini öngören Kandemir, “Büyük firmalar, küçük esnafı olumsuz etkiliyor. Şirket gidip bir meradaki bin büyükbaş hayvanı alıyor, hayvanın etini, sütünü, yağını, her şeyini kullanıyor. Bu toplu alımlar bizi sıkıntıya sokuyor. Alınan ithal etleri büyük şirketler talep ederse yerli üreticinin etleri bize kalır” diye konuştu.

 

“SORUMLU KURBAN TÜCCARLARIDIR”

et fiyatlarındaki yükselişin ‘kurban tüccarları’ ile ilgili de olduğunu savunan Kandemir, “Kurban tüccarları var. Bu tüccarlar bayramda kemikli eti kemiksiz et fiyatına, yani 40 TL gibi fiyatlara satmak istiyorlar. Çok yüksek kâr elde etme amacıyla bunu yapacaklar. Bu durumun kimse farkında değil. Kurban tüccarları yüksek kâr için piyasadaki etin fiyatına yön veriyor. Soframızdaki etin fiyatının 40 TL’ye çıkması ciddi bir durum. Müşteri yok” şeklinde konuştu.

 

“İTHAL ET DÜZENLİ ALINMALI”

Erkuzu Kasap’ın sahibi Mehmet Kuzu ise piyasaya ithal et girişi hakkındaki görüşlerini paylaştı. Daha iki hafta öncesinde kıymanın fiyatının 34 TL olduğunu belirten Kuzu, “İki haftada fiyatlara 4-5 lira zam geldi. Kıymanın kilosu 38-40 TL seviyesine geldi. Bu durum satışları etkiledi. İnsanların alım gücü sabit kalırken fiyatların artması talebi azalttı. İthal etin gelmesi iyi olur. Fiyatlar düzelir, ama düzenli alım yapılmalı. Kısa süreli ithalat fiyatları sabit bir şekilde geriletmez” diye konuştu.

 

DÖNERİN KİLOGRAMI 135 TL

Et piyasasındaki yükselişten etkilenen yalnızca kasaplar olmadı. Et ve et ürünlerinin sunumunu yapan restoranların fiyatları piyasaya bağlı olarak artış gösterdi. Örneğin kilogramı 38 TL olan kıymadan yapılan 25 gram ağırlığındaki bir adet köfte 1 TL iken Özsar’da 33 gramlık köfte 3 TL, Kebapçı Ali’de 30 gramlık köfte yaklaşık 2 TL, Maçka İşkembe Salonu’ndaki 30 gramlık köfte yaklaşık 2,5 TL olarak müşteriye sunuluyor. Bunun yanında Özsar’da dönerin kilogram fiyatı 116 TL iken et fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 135 TL’ye çıktı. Yeni fiyat politikasını henüz uygulamaya koymayan Özsar, gram olarak tartılıp sunulan ürünlerinin et fiyatlarına endeksli olduğunu belirtti. Hilal GÜDÜCÜ

 

ET FİYATLARI

Kuşbaşı           42 TL

Dana kıyma    38-40 TL

Biftek             47 TL

Antrikot          47 TL

Bonfile            55 TL

10 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR