KOCAELİ olarak 25 ili ayakta tutuyoruz

Türkiye'de, doğuda bulunan illerden 19 tanesi, batıdaki bir şehri bile tutamıyor.Büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu'da bulunan 19 ilin Ankara'ya gönderdiğ...

BÜYÜT

Türkiye'de, doğuda bulunan illerden 19 tanesi, batıdaki bir şehri bile tutamıyor.

Büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu'da bulunan 19 ilin Ankara'ya gönderdiği vergilerin toplamı Bursa'da toplanan vergilere bile ulaşmıyor.

KOCAELİ tek başına 25 ili ayakta tutuyor. Türkiye'nin doğusundaki iller, Ankara'nın batısındaki illerden toplanan vergilerle ekonomilerini çeviriyor. Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu'da yer alan 19 ilden toplanan vergilerin tamamını Bursa tek başına Ankara'ya gönderiyor.

1 LİRA VERİP 5 LİRA ALIYOR
Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan il bazında vergi gelir ve giderlerini gösteren tablo, Türkiye'nin doğusuyla batısında bulunan illerin ekonomik bağımlılığını net olarak ortaya koyuyor. Bütçe verilerine göre batıdaki iller, topladıkları verginin küçük bir kısmını harcayıp büyük bölümünü Ankara'ya gönderirken, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan iller topladıkları verginin birkaç katını harcıyor. Aradaki fark, Ankara'dan gönderilen paralarla finanse ediliyor. Bu fark 19 ilde 5 katın da üzerine çıkıyor. Bu iller Ankara'ya 1 lira vergi gönderirken Ankara'dan bu illere 5 lira aktarılıyor.

REKOR HAKKARİ'DE
Topladığı vergiyle harcadığı vergi tutarı arasındaki farkın en yüksek olduğu il Hakkari oldu. Hakkari geçen yıl 43,7 milyon lira vergi tahsil etmesine karşın bu ile bütçe kaynaklarıyla yapılan harcama 1 milyar 116 milyon lirayı buldu. Topladığı vergiden yaklaşık 26 kat daha fazla vergi geliri aktarılan bu ili 10,6 katla Tunceli izliyor. Orta Anadolu illerinden Yozgat bütçeden 6,1 kat daha fazla kaynak alarak listeye girerken Bingöl, Bitlis, Muş, Siir, Van, Şırnak ve Iğdır gibi iller 6 katın üzerindeki açıkla listede ön sıralarda yer aldı.

KOCAELİ'DE TÜRKİYE'YE ÇALIŞIYOR
Doğu illerinin aksine sadece İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir'in topladığı vergiler, Türkiye'de toplanan vergilerin 3'te 2'sini aştı. Tahsil ettiği verginin sadece 14'te 1'ini harcayan Kocaeli, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu'daki 25'den fazla ilin yaptığı yatırım harcamalarını tek başına finanse etti.

27 Temmuz 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR