YILIN ESNAFI ÖZLER ET PAZARI- Nurettin ÖZ

  Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakilerin 2013’te yılın esnafı seçilen Özler Kasap’ın sahibi Nurettin Öz, esnaflık için çekirdekten yetişmek ge...

BÜYÜT

 

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakilerin 2013’te yılın esnafı seçilen Özler Kasap’ın sahibi Nurettin Öz, esnaflık için çekirdekten yetişmek gerektiğini vurgulayarak, “Dünyaya tekrar gelsem yine İzmit’te esnaf olmak isterdim” dedi

 

Gazetemiz tarafından geleneksel olarak düzenlenen Doruktakilerin 2013’te Özler Kasap’ın sahibi Nurettin Öz yılın esnafı olarak seçildi. 43 yıllık esnaf olarak hizmet veren ve İzmitlilerin takdirini toplayan Nurettin Öz’le güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Şimdi sizleri Nurettin Öz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

İşletmenizin kuruluşundan bahsedebilir misiniz?

Özler Kasap 1970 yılından bu yana İzmitli vatandaşlarımızın hizmetinde. İnönü Caddesi No:123 İzmit adresinde hizmet vermekteyiz. Bu işletmemizde toplam 7 çalışanımızla 80 metrekare alanda hizmet vermekteyiz. Pazar, hariç her gün açığız. Her türlü et çeşidimiz mevcuttur.

Başka şubeleriniz var mı veya açmayı düşünüyor musunuz?

Bir de Gölcük ilçesinde çarşı içinde ağabeyimin işletmiş olduğu Öz Kasap var. Bu iki işletmeden başka bir işletmemiz, şubemiz bulunmuyor. Başka şubeler açmak isterdik; ama çocuklarımın hepsi okudu. Farklı alanlara yöneldiler. Bu yüzden arkadan bu işi yürütecek bir nesil olmadığı için bunu da gerçekleştiremedik. İzmit halkının çocukları da zaten genelde baba mesleğini yürütmüyor. Bizler baba mesleğini devam ettiren son nesilleriz.

DEDE MESLEĞİ

Kasabın ismi nereden geliyor? Baba mesleği mi?

Özler Kasap, soy ismimizden geliyor. Evet, baba mesleği. Hatta daha da ötesi dede mesleği. Büyüklerden bizlere geçti. İşimizi layıkıyla devam ettirmeye çalışıyoruz.

İzmit’in tanınan ve sevilen esnaflarından birisiniz, sizce iyi bir esnaf olmanın şartları nedir?

Esnaflık bir ekip işidir. Bu başarıyı da personelimizle birlikte yakaladık. Müşterilerimizle olan ilişkilerimiz de bunda etkili. Çünkü her biriyle bir aile gibiyiz. Onlara sadece müşteri gözüyle bakmıyor, onların dertlerini, sıkıntılarını da dinliyor, önerileri varsa dikkate alıyoruz. Bazı şeylerden de feragat etmek gerek. Daima güler yüzlü olmanız gerekiyor müşteriye karşı. Yeniden dünyaya gelsem yine İzmit’te esnaf olarak doğmak, bu işi yapmak isterdim.

Mesleğinizi devam ettirdiğiniz sürece hedefiniz nedir?

Dürüst ve temiz çalışmak en büyük hedefimiz. İzmit halkına layık olmaya çalışıyor, müşterilerimizin güvenini boşa çıkarmamaya çalışıyoruz.

ET KASAPTAN ALINIR

Son zamanlarda AVM ve marketlerde de her türlü et çeşidinin satıldığını düşünecek olursak, size göre et kasaptan mı alınmalı, yoksa marketlerden de alınabilir mi, farkı nedir?

Günümüzde esnaflık yavaş yavaş ölüyor. Artan AVM, market sayılarına da bakacak olursak belli başlı daimi müşterilerimiz dışındakiler marketleri tercih edebiliyorlar. Biz buna karşı değiliz; ama eti kasaptan almak gerektiğini düşünüyorum. Bizler işin ehli olan insanlarız. Herkes kendi alanıyla uğraşmalı. Müşterinin esnafla olan ilişkisini de marketlerde bulamazsınız. Burada müşteri hem alışverişini yapar hem de çayını kahvesini içer, sohbet eder ondan sonra gider. Yani bir nevi terapi almış gibi hissedebilir kendisini. Bu yüzden müşterilerimizle aile gibiyiz diyoruz.

İşletmenizdeki etlerden ithal olan var mı, nereden getirtiyorsunuz etleri?

Etlerimizin hiçbiri dışarıdan gelmiyor. Kendi çiftliğimiz var. Buradan elde ettiğimiz ürünleri halkımıza gönül rahatlığıyla satabiliyoruz. Tamamen doğal. Hem tadı, hem fiyatı yönünden herkese hitap ediyor.

ÖDÜN VERMEMEK GEREK

Esnaflığın zor yanları var mı size göre?

Her işin bir zorluğu vardır. Bu işin de sorumluluğu oldukça fazla. Ama bizim için her şeyden önce işimiz geliyor.

İyi bir esnaf olmanın şartları ne peki?

Esnaflık sonradan kazanılan bir özellik değil. Esnaf olmak için çekirdekten yetişmek gerekiyor. Bazı sorumlulukları da yerine getirmek gerek. Güler yüzden, dürüstlükten de hiçbir zaman ödün vermemek gerekir.

Esnaflık dışında bağlı olduğunuz bir dernek, kurum var mı?

Daha önce DYP zamanında siyaset yapmıştım. 8 sene, 3 dönem kadar il yönetiminde bulunmuştum. Şu anda da Polis Derneği’ne, İKM’ye, KASİAD’a üyeyim.

 

 

Nurettin Öz kimdir?

1959 İzmit doğumlu. İzmit Endüstri Meslek Lisesi mezunu. Evli ve 3 çocuk babası olan Nurettin Öz 43 yıllık esnaf.

 

 

 

24 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR