Gebze’de Nevruz coşkusu

Nevruz Bayramı Gebze’de de coşkuyla kutlandı. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlamada barış ve sevgiye vurgu yapıldı.Nevruz Bayramı, d...

BÜYÜT

Nevruz Bayramı Gebze’de de coşkuyla kutlandı. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlamada barış ve sevgiye vurgu yapıldı.

Nevruz Bayramı, düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. Gebze Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Gebze Belediyesi’nin katkı verdiği Nevruz kutlamaları Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamalar protokol üyelerinin konuşmasıyla devam etti. Kutlamada kürsüye çıkan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Nevruz’un bir silkinme ve kendine gelme fırsatı olduğunu söyledi. “Nevruz, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar, neredeyse tüm kuzey yarımküre boyunca ve yüzyıllardır kutlanan geleneksel yeni yıldır” diyen Başkan Köşker, “Nevruz tabiatın canlanması, hayatın yenilenmesidir. Nevruz yüzyıllar boyunca Türk kültüründe ve geniş bir coğrafyada yaşayan diğer halklar ve kavimler arasında sevginin, saygının ve dayanışmanın sembolü olmuştur” şeklinde konuştu.

YENİLENMENİN FIRSATI
Köşker konuşmasının devamında şunları söyledi: “Nevruz doğadaki dirilişi, yenilenmeyi ve renkliliği temsil ederken, aslında bizlere de bir hatırlatmada bulunuyor. Nasıl tabiat baharla birlikte kendini yeniden üretiyorsa, canlı bir şekilde, taze, gür ve renkli yüzüyle ortaya çıkıyorsa, bizler de aynı yeniliği, aynı canlanmayı şahsımızda ve toplumsal olarak gerçekleştirmeli, kendimizi yeniden üretmeliyiz, diye düşünüyorum. İnsan okuyarak, düşünerek, çalışarak, üreterek ve farklılıklara, çeşitliliklere açılarak, onlarla tanışarak, konuşarak ve paylaşarak üretir. Bizler burada baharın gelişini kutlarken, dünyada barış, kardeşlik ve dostluğun hakim olması yönündeki özlemlerimizi ve umutlarımızı da dile getiriyoruz.”

ÖDÜL VERİLDİ
Başkan Köşker’in konuşmasının ardından protokolün Nevruz için özel olarak hazırlanan boyalı yumurtaları tokuşturarak kırmaya çalışması, renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Başkan Köşker’in ardından kürsüye çıkan Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, baharın müjdecisi olan Nevruz’da yanan ateşin dostluğun, kardeşliğin kandili, sembolü olması temennisinde bulundu. Karabulut’un konuşmasının ardından Nevruz konulu slayt gösterimi katılımcılara izletildi. İlköğretim öğrencilerinden oluşan şiir korosu ‘Kepez’ adlı şiiri seslendirdi. Okul korosu tarafından seslendirilen şarkıların beğeniyle dinlendi kutlama, ‘Hoş geldin Nevruz’ isimli tiyatro oyunu, folklor gösterileriyle devam etti. Kutlama programının finalindeyse okullarda çeşitli branşlarda düzenlenen ‘Nevruz’ konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokolü üyeleri tarafından verildi.

21 Mart 2011 Kocaeli- YaşamYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR