“OSB’lerde meslek lisesi açılmalı”

OSB’lerde meslek lisesi açılması ve mevcut liselerin kapasitesinin arttırılması konulu toplantıda konuşan Bakan Nihat Ergün, OSB’lerde meslek lisesi a...

BÜYÜT

OSB’lerde meslek lisesi açılması ve mevcut liselerin kapasitesinin arttırılması konulu toplantıda konuşan Bakan Nihat Ergün, OSB’lerde meslek lisesi açmanın doğru tercih olduğunu belirtti

Başiskele’deki Kartonsan İlk ve Ortaokulu’nun açılışı sonrası OSB’lerde meslek lisesi açılması ve mevcut liselerin kapasitesinin arttırılması konulu toplantı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katılımıyla dün The Ness Otel’de gerçekleştirildi. Bakan Ergün yanı sıra toplantıya; Vali Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekilleri Sibel Gönül, Mehmet Ali Okur, Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ve OSB yönetim kurulu başkanları ile bölge müdürleri katıldı.

“YURTDIŞINA GÖNDERECEK ADAMIMIZ YOK”
Açılış konuşmasını yapan Vali Ercan Topaca meslek liselerinin öneminden bahsederek, “Meslek liseleri şu anda yüzde 54,5 seviyelerinde. Biz bu rakamı yüzde 65’e yükseltmeyi planlıyoruz” dedi. Topaca’dan sonra söz alan Bakan Ergün ise önemli bir çalışma yapıyoruz diyerek, “OSB’lerde mesleki eğitim okulları açmak için burada buluştuk. Türkiye, büyüyen bir ekonomi ve dünya sıralamasında 16’ncı sıradayız. 10 yıl içince ilk 10’a yükselme hedefindeyiz. Ama bunu vasat iş gücüyle de yapamayız. Bizim yurtdışına gönderecek nitelikli veya niteliksiz adamımız yok” dedi.

“EN ÖNEMLİ SORUN MESLEKSİZLİK”
Şu anda Türkiye genelinde 266 OSB olduğu bilgisini veren Ergün, “Geçmiş dönemde 70 tanesinin altyapısı yapıldı. Biz 10 yılda 83 tane OSB’nin altyapısını tamamladık. OSB’lerde meslek okulları açmak doğru bir tercih. Nitelikleri eleman yetiştirmeye mecburuz. En ağırlıklı konumuz mesleki eğitim sistemi ile OSB arasındaki ilişki. Hassasiyetle üzerinde duruyoruz. İşsizliği ortadan kaldıracağı gibi kaliteli hizmeti de sağlamak istiyoruz. Ülkemizde en önemli sorun mesleksizlik. Mesleki eğitim 90’lı yıllarda darbe gördü” dedi.

“TEŞVİK VERİYORUZ”
Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladık diyen Bakan Ergün, “Bu programın amacı da bu konuları değerlendirmek ve veri değerlendirmesi yapmak. OSB bünyesinde kurulacak meslek liseleri için teşvik getirdik. Öğrenci başına 3 bin 500 lira ile 5 bin 500 lira teşvik veriyoruz. Devlet, yükün önemli bir bölümünü aldı. İlimizde 13 OSB’nin 2 tanesinde okul var, 5 tanesinde de kurma çalışmaları var. Bu konuda Kocaeli’nin öncü olacağını düşünüyorum. TAYSAD’da bir mesleki üniversite bir de Kimya OSB’de bir meslek lisesi kurmak için çalışmalarımız devam edecek” diyerek konuşmasını bitirdi.

“OKULLARA MADDİ DESTEK”
Ardından sunum yapan Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük ise, “İhtiyaçlarınıza yönelik bir okul kurun devlet olarak bunların masraflarını biz karşılayalım demek için buraya geldik. Resmi okullarda öğrencilerin yüzde 49’u meslek liselerine gidiyor. Özel okullarda ise bu rakam yüzde 11 buçuk. Ama çoğunluğu bu okullarda 3 tür destek var. Bunlar eğitim öğretim desteği, vergi kanunu desteği son olarak teşvik ile hizmet sektöründe. Bu protokol ile öğrenci başına destek ödeniyor. Yüzde 50’si kasım ayı içinde verilecek. Yüzde 25’i şubat, yüzde 25 haziran ayında okullara maddi destek verilecek” dedi.

06 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR