Büyükşehir’den Roman Mahallesi’ne Maria Anne Bilgi Evi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde başlattığı Roman açılımını yeni hizmet hamleleriyle sürdürüyor. Roman vatand...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde başlattığı Roman açılımını yeni hizmet hamleleriyle sürdürüyor. Roman vatandaşların sıklıkla yaşadığı Serdar ve Tavşantepe Mahallelerinde iki yeni Bilgi Evi açılacak. Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Bilgi Evleri sayesinde Roman çocuklar diğer kardeşleri gibi ücretsiz ve eşit eğitim imkânından yararlanabilecek.  İlk Bilgi Evi açılışı bugün (Salı) Tavşantepe Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Bilgi Evi’ne, vatandaşlardan gelen istek üzerine Hz. Muhammed’in eşlerinden Maria Anne’nin ismi verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun açılışını yapacağı Bilgi Evi’ndeki tören 18.00’de başlayacak.
 
TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Roman vatandaşlara yönelik başlattığı açılımın peşini bırakmıyor. Yıllarca ihmal edilen Romanlara kardeşlik elini uzatan ve aynı sıcaklıkla karşılık alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şimdi de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Açılımın başından bu yana eğitim hassasiyetini sürdüren Büyükşehir bu kapsamda iki yeni Bilgi Evi’ni Roman mahallesine götürüyor.
 
MARİA ANNE BİLGİ EVİ BUGÜN (SALI)AÇILACAK
Roman mahallesindeki ilk Bilgi Evi açılışı bugün (Salı)gerçekleştirilecek. Tavşantepe Mahallesi’nde açılışı yapılacak olan Bilgi Evi’ne burada yaşayan vatandaşlar gelen talep üzerine Hz. Muhammed’in eşlerinden Maria Anne’nin ismi verilecek. Maria Anne Bilgi Evi Tavşantepe Mah. Turan Güneş Cad No: 619 Kireçocakları adresinde 18.00’de açılacak. Bilgi Evi’nin açılışı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tarafından gerçekleştirilecek.   Serdar Mahallesi ile aynı adı taşıyacak olan ikinci Bilgi Evi ise 4 Ekim Salı günü açılacak.
 
EĞİTİMCİ BAŞKANDAN EĞİTİM SÖZÜ
Büyükşehir Belediyesi Roman açılımında en büyük önemi eğitime verdi. Roman Festivali ve bin Roman bin Keman projesi ile yola çıkan açılıma en önemli ivme eğitimci olan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan geldi.
 
EĞİTİME KO-MEK İLE BAŞLADILAR
Roman vatandaşlar için bu çerçevede ilk olarak KO-MEK kursları devreye sokuldu. Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olan KO-MEK’te geçtiğimiz yıl mesleki eğitim kursu açıldı. Roman vatandaşlar Düz Dikişi Makineci ve Temizlik Görevlisi Yetiştirme Kursları’na katılarak vasıflı eleman olmanın adımlarını attı. Romanlar, Ekim ayında başlayacak yeni eğitim döneminde de aynı hizmetten yararlanmayı sürdürecek.
 
İKİNCİ EĞİTİM HAMLESİ
Büyükşehir şimdi de açılımın ikinci eğitim hamlesini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Bilgi Evleri hizmeti Roman mahallelerine taşınıyor.
 
BİLGİ EVİ İKİNCİ ADRESLERİ OLACAK
Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Bilgi Evleri eğitime verilen önemli yatırımlardan birini oluşturuyor. Okullarının ardından Bilgi Evi’ne gelen çocuklar burada uzman eğitmenler tarafından karşılanıyor. Eğitmenleriyle günü değerlendiren öğrenciler daha sonra ödevlerini yapmaya başlıyor. Temiz, konforlu ve güvenli bir ortamda çalışan çocukların bu durumu ise en çok ailelerini memnun ediyor.
 
ROMAN MAHALLESİNE BİLGİ EVİ TALİMATI
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ücretsiz ve eşit eğitim olanağından Roman çocukların da yararlanması için Bilgi Evleri’nin Roman mahallelerinde açılması talimatını verdi. Yaz boyunca Bilgi Evleri’nin inşaası ve iç dizaynı üzerinde çalışılarak modern eğitim mekanları ortaya çıkarıldı. Okulun ardından Bilgi Evi’ne gelecek olan çocukların her türlü eğitim imkânından yararlanması için gerekenli hazırlıklar yapıldı. Öğrenciler araştırma ve performans ödevlerini Bilgi Evleri’nde yapacak ayrıca ücretsiz internet ve ödev çıktısı alma olanaklarından yararlanacak.
 
MARİA ANNE KİMDİR?
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Serdar Mahallesi sakinlerinden gelen talep üzerine Bilgi Evi’ne Maria Anne ismini verdi.  Bilgi Evi’ne adını veren Maria Annemiz, Hz Muhammed’in eşlerinden biri. Hz. Maria annemizden Hz. İbrahim dünyaya gelmiş ve bu bakımdan kendisi Ümmü’l-Veled ünvanını kazanmıştır. Maria annemiz Hicretin 16. yılında vefat etmiştir.

19 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR