1110 asansörden 109’u geçer not aldı!

A tipi lisanslı firma tarafından gerçekleştirilen 1110 adet asansörün kontrolünden ancak 109  adet asansör geçer not alabildi. 983 adet asansöre yöne...

A tipi lisanslı firma tarafından gerçekleştirilen 1110 adet asansörün kontrolünden ancak 109  adet asansör geçer not alabildi. 983 adet asansöre yönetmeliklere uygun olmadığı için kırmızı etiket yapıştırıldığını söyleyen yetkililer” Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre, asansörlerin yıllık kontrollerinin her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir.


BİNA YÖNETİMLERİ SORUMLU

Yönetmelik, bina sorumlusunca yıllık kontrolüne izin verilmeyen asansörün, A tipi muayene kuruluşu tarafından yapının bağlı bulunduğu ilgili idareye bildirilerek yıllık kontrolü yaptırılıncaya kadar hizmet dışı bırakılması gerektiğini öngörmektedir. Yıllık kontrol neticesinde, asansörün çalışmasında can ve mal güvenliği açısından bir tehlike söz konusu ise, asansörün çalışmasına izin verilmez. Buna rağmen asansör çalıştırılmaya devam ederse ortaya çıkacak olumsuzluklardan bina yönetimi sorumlu olmaktadır.


VATANDAŞLAR DUYARSIZ

İzmit Belediyesi olarak, yıllık asansör kontrolünü yaptırmayan binalara ilgili duyuru ve tebliğler yapılmaktadır. Fakat bu konuda hala vatandaşların duyarsız kaldığı görülmektedir. Şimdiye kadar ancak asansörlerin yüzde 80’nin kontrolü yapılmıştır. 109 adet asansöre yeşil, 18 asansöre sarı ve 983 asansöre de kırmızı etiket yapıştırılmıştır. Amacımız, bütün asansörlerin yıllık kontrolünün yapılması ve tüm asansörlerin yeşil etiket alacak seviyeye gelmesidir” dediler.


KIRMIZI ETİKET

İlgililer, lisanlı firmanın kontrolleri sırasında yeşil etiket almaya hak kazanan asansörlerin güvenli, kırmızı etiketli olanların ise kullanılmasının tehlike oluşturduğunu da ifade ederek” kırmızı etiketli asansörler, standartlara uygun hale gelinceye kadar devre dışı bırakılmaktadır. Buna rağmen kırmızı etiketli asansörlerin kullanılması can ve mal güvenliği açısından risk oluşturulmaktadır” şeklinde konuştular.

31 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR