Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu

Kocaeli Ticaret Odası’nın gerçekleştirilen mayıs ayı meclis toplantısı Sigorta Haftası olması nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sig...

Kocaeli Ticaret Odası’nın gerçekleştirilen mayıs ayı meclis toplantısı Sigorta Haftası olması nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Kasap’ın ‘Sigortacılık bilincinin artması’ konulu sunumu ile başladı. Sunumun ardından başlayan meclis toplantısında, Ramazan ayında satılacak olan pidenin fiyatı da belirlendi.

 

“POLİÇE İYİ HAZIRLANMALI”

Sigorta Haftası dolayısıyla mecliste konuşan Hüseyin Kasap, KOTO üyelerine önemli bilgiler aktırdı. Sigortalama konusunda poliçenin iyi hazırlanmasının önemine değinen Kasap, “Dışarıdan bakıldığında çok mantıklı bir meblağ gibi görünen poliçenin sigorta ettiği rakamlar, olası bir kötü durumda ayrıntılı düşünülüp hesaplanmadığı için büyük zarara uğrar” dedi.

 

YASAL HAKLARDAN BAHSETTİ

Sigorta alanında dikkat edilmesi gerekenleri örnekleriyle anlatan Kasap, “Sigorta edilen malın başına bir şey gelmesi durumunda poliçe ayrıntılar düşünülerek hazırlanmalı ve rakam ona uygun olarak hesaplanmalıdır” dedi. Kasap ayrıca, sigorta konusunda yasal ve hukuki haklardan da bahsederek KOTO üyelerine bu konusunda bilgilendirmede bulundu.

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Sunumun ardından KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Hüseyin Kasap’a sunumu dolayısıyla teşekkür plaketi takdim etti. Ayrıca MHP Milletvekili Meral Akşener’in ağabeyi olan Nihat Gürer’e de sigortacılık mesleğinde 30 yılı doldurması nedeniyle plaket takdim edildi.

 

“100 TL İÇİN, 81 TL VERGİ ÖDÜYORUZ”

Sunumun ardından başlayan meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, 2015’in düşe kalka yol alınacak bir yıl olarak geçeceğini söyledi. Özdağ, “İstihdamın üzerindeki vergi ve prim yükü Türkiye’de yüzde 59 iken, OECD ülkelerinde yüzde 35 oranında yani biz personelimize ödediğimiz her 100 TL için 81 TL lira vergi ödüyoruz. Milli gelir konusunda Ortadoğu’dan daha iyi durumdayız, Uzakdoğu’nun gerisindeyiz. Dış ticaret açığının çözümü KOBİ’ler, sorunumuz ise katma değerdir” şeklinde konuştu.

 

“ADİL HUKUK DÜZENİ GELMELİ”

Ekonomide önemli verileri aktaran Özdağ, bu sırada üyelerin sunuma değil cep telefonlarına ilgi gösterdiğini görünce, “Akıllı telefonlarımızdan başımızı kaldırıp buraya bakabilirsek daha iyi olur. Sosyal medyadan daha sonra paylaşırız” diyerek esprili şekilde uyarıda bulundu. Ticaret de iş mahkemelerinde açılan dava süreci ile ilgili konuşan Özdağ, “Bu ülkede ticaret yapabilmemiz için adil hukuk düzeninin gelmesi lazım. Demokrasinin olmadığı yerde ticaret alanında da büyük sorunlar olduğunu biliyoruz” dedi.

 

“BİZ DE YÜRÜYELİM Mİ?”

SEDAŞ nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerini sert sözlerle eleştiren Özdağ, “Elektrik kesintileri konusunda esnafın zararını kimse görmüyor, umursamıyor. Elektrik kesintisi yaşandığında üretimin durması bir yana, kullanılan cihazlarda düzensiz akım nedeniyle ciddi problemler ortaya çıkıyor. Burada hakkını aramak için sokaklara dökülmeyen tek grup biz esnaflarız. Biz de illa yürüyelim mi? Sokaklara dökülmeden bu sorunu çözemez miyiz? Tek tercihimiz SEDAŞ olmak zorunda değil, bunu biliyoruz” dedi.

 

OKULUN GİDERİ BÜTÇEDEN

Başkan Özdağ’ın konuşmasının ardından nisan ayı mizanının görüşülmesine geçildi. Oy birliği ile kabul edilen mizan ve stratejik plan taslağının ardından görüşülen KOTO’nun okul projesinde harcamaların yer aldığı maddede, kadro ve teçhizat için gerekli olan maliyetin KOTO bütçesinden karşılanmasına oy çokluğu ile karar verildi.

 

PİDE FİYATI EN FAZLA 4 TL OLACAK

KOTO 9. Meslek Komitesi’nin pide fiyatı ile ilgili hazırladığı azami fiyat tarifesi ile ilgili aldığı kararın görüşüldüğü meclis maddesinde 350 gram Ramazan pidesi 2 TL, 700 gram Ramazan pidesinin fiyatı 4 TL azami fiyat olarak belirlenmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Madde ile ilgili konuşan Divan Başkanı Bülent Karagöz, “Piyasa denetleme ve gözetim komisyonu da kendi üyelerimizi pide fiyatı konusunda görevlendireceğiz” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

 

ra1.jpg

ra2.jpg

27 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR