KAFFED, Çerkes Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri andı

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı dolayısıyla, Kefken’de anma programı düzenledi. Anmaya Kahramanmaraş, Kocaeli...

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı dolayısıyla, Kefken’de anma programı düzenledi. Anmaya Kahramanmaraş, Kocaeli, Sivas, Samsun, Mersin, İstanbul, Ankara,  Kafkas Kültür dernekleri, Adana Çerkes Kültür Derneği, Düzce Adige Kültür Derneği, Bursa Çerkes Kültür Derneği, Yalova Çerkes Kültür Derneği, Çarşamba Çerkes Kültür Dernekleri başkanları ve yöneticileri,  Bakan Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim  Karaosmanoğlu, HDP Kocaeli milletvekili adayları, HDP İzmit ve Sakarya il yöneticilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. HDP Kocaeli milletvekili Adayı Ayfer Koçak, KAFFED yöneticileriyle yaptığı görüşmede, Kafkas Halklarının acılarını yürekten paylaştıklarını, tarihte bütün mazlum halkların benzer kıyımlara uğradığını, bu nedenle acılarımızın ortak olduğunu belirtti.

 

İlk olarak Karaağaç Köyü’nde bulunan Abaza Mezarlığı’nda anma gerçekleştirildi. Anmanın yapıldığı alana büyük Çerkes Bayrağı, “Çerkes Sürgünü 1864”, Farklılığımız zenginliğimiz birliğimiz gücümüzdür”, “Son sözü hep direnenler söyler” pankartları asıldı. Burada söz alan Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, yüz yıl süren Rus- Kafkas savaşlarında ve sürgünde yaşamını yitiren atalarını rahmetle andıklarını ve yaşamını yitirenlerin önünde saygıyla eğildiğini ifade etti. Aslankaya, anmayı gerçekleştirdikleri mekânın atalarının mezarlarından sadece bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Toplumlar tarihi açıdan önemli günlerini anarak hatırlarlar. Soykırım ve sürgün gibi bir halkın yüreğinde derin yaralar açan trajedilerin anılması güçlü bir hatırlama ve hatırlatmadır” dedi. En büyük dileklerinin bu acıların bir daha yaşanmaması olduğunu kaydeden Aslankaya, “Atalarımızın maruz kaldığımız bu acıları yad ettiğimiz bugünde acılarımıza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz” dedi. Daha sonra söz alan Dünya Abhaz Abazin Kongresi Genel Sekreteri Geradi Lamiya, bugünkü anlayışla Abaza, Çerkes ya da farklı bir ırk anlayışının ortadan kaldırılması gerektiğini bir dayanışmasının yükselmesi gerektiğini ifade ederek, “Bugünkü politik anlayışla geçmiş dönemdeki anlayışlar iyi tahlil edilmeli. Emperyal anlayışla bize saldıran kişiler sadece bizi yurdumuzdan etmek için bizi kırımdan geçirdiler” dedi.

 

Konuşmaların ardından soykırımda hayatını kaybedenler için Adigece ve Türkçe dualar edildi. Daha sonra Babal Köyü’ne geçen binlerce kişi burada da soykırımı anmak anmak amacıyla çeşitli etkinlikler yaptı. Kortej halinde Çerkes bayraklarıyla yaşamını yitirenlerin yeri olan Babalı sahiline karanfil bırakıldı. Nart ateşinin yakıldığı yere çok sayıda bayrak ve “Soykırımı unutma”, “Soykırım insanlık suçudur” dövizleri dikildi. Burada Çerkes aydınlarından Kuşha Doğan Özden Adige Dili’nde, Abaza önde gelenlerinden Hilmi Kisnili de Abazaca halkı selamladılar ve soykırımı kınadılar. Yapılan açıklamaların ardından denize çelenk bırakıldı. Daha sonra ilerleyen saatlerde Nart ateşi yakıldı ve etkinlik geç saatlerde sona erdi.

17 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR