Doç. Dr. Özbudak’tan Kurban Bayramı’nda kalbe dost öneriler

Yine bir kurban bayramı arifesindeyiz. Bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştiren ve coşku ile kutladığımız günler ancak bu coşkulu günlerde ikra...

BÜYÜT

Yine bir kurban bayramı arifesindeyiz. Bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştiren ve coşku ile kutladığımız günler ancak bu coşkulu günlerde ikramda ve hürmette sınır olmadığı gibi tüketimde de ölçüyü kaçırmaktayız. Özellikle Kurban Bayramı’nda koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve hipertansiyonu olan hastalar diyetlerine dikkat etmedikleri takdirde ciddi sağlık sorunu yaşayabilmekteler. Bu demek değil ki hiç et ve et ürünü tüketmeyelim; Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı olan et ürünlerini kalp ve damar hastalığı olan kişiler de tüketebilir ancak ölçüyü kaçırmamak şartıyla. Öncelikle etin yağsız kısımları tercih edilmeli, kavurma yerine ızgara veya haşlama et tercih edilmelidir. Bununla birlikte sakatat olarak da bilinen; kurbanın, karaciğeri, dalağı, böbreği ve mumbarları yoğun kolesterol içeriği nedeniyle kalp ve hipertansiyon hastalarının uzak durması gereken başlıca yiyeceklerdir. Ayrıca et yemeklerinin yanında sebze ve salata gibi bitkisel gıdalar da ihmal edilmemelidir. Yeşillik, taze salata gibi antioksidan besinlerin, etin olası zararlarını önleyebileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği ve hipertansiyonu olan hastalar bu önerilere ilave olarak ayrıca tuz tüketimini artırmamaya da mutlaka dikkat etmelidirler.

 

Koroner bypass veya damar tıkanıklıkları nedeniyle ameliyat olan hastalarında özellikle yağlı ve kolesterol içeriği yüksek olan et ürünlerinden kaçınması gerekmektedir. “Ameliyatımı oldum artık bana bir şey olmaz” gibi savunmalarla aşırı yağlı gıda tüketimi bypass yapılan damarlarda yeni tıkanıklıklara ve nihayetinde kalp krizlerine yol açabilir.

 

Aslında hastalarımız için en doğrusu her zamanki diyetlerini bayramlarda da devam ettirmektir. Ayrıca herhangi bir hastalığımız olmasa bile bayramlarda dahil her zaman sağlıklı beslenme kurallarına uymaya çalışmalıyız. Bir başka hususta kalp hastalarının kurban vazifelerini yerine getirirken aşırı efor gerektiren işlerden uzak durmalarıdır.

 

Güzel bir bayram geçirmek için kurallara uymak en önemlisi... Tüm milletimize sağlıklı huzurlu bayramlar dileğiyle...

21 Eylül 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR