MÜSİAD Genel Bşk. Yrd. Nazım Özdemir: Hükümet hemen kurulmalı

MÜSİAD Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Haziran verisi basın açıklaması dün MÜSİAD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Genel Başkan Yarımcısı Nazı...

BÜYÜT

MÜSİAD Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Haziran verisi basın açıklaması dün MÜSİAD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Genel Başkan Yarımcısı Nazım Özdemir, Kocaeli Şube Başkanı Celal Ayvaz ve Genel Sekreter Yardımcısı Akif Demirbaş’ın katıldığı basın açıklamasında Genel Başkan Yardımcısı Nazım Özdemir Satın Alma Müdürleri Endeksi verilerini basın mensupları ile paylaştı. Düzenlenen programda konuşan Nazım Özdemir, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından ortaya çıkan tablonun piyasalarda meydana gelen hız kaybının en büyük sebebi olduğunu söyledi.

 

“BEKLENEN KRİZ OLMADI”

Nazım Özdemir, Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin öneminden de söz ederek, “7 Haziran’da genel seçim gerçekleşti. Seçimden önce Türkiye’de bir kaos bekleniyordu. Ancak 13 yıldır kat edilen mesafeden kaynaklı olarak böyle bir kaos meydana gelmedi. 13 yılda ekonomimiz sağlam temeller üzerine oturtuldu ve beklenen kriz yaşanmadı” dedi.

 

“ANAYASA DEĞİŞMELİ”

7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan sonucun Türkiye için olumsuz bir gelişme olduğu belirten Özdemir, “1980 anayasasının getirdiği bu hukuksuzlukların yok olması için mevcut anayasanın değişmesi gerekiyor. Bu anayasanın doğurdu sonuçlar nedeniyle ülkemiz çok ciddi dönemlerden geçmişti. 7 Haziran seçimleri sonrasında gördük ki hiçbir parti tek başına iktidar olma hakkını kazanamadı. Bu ülkemiz açısında olumsuz bir durumdur. Biz MÜSİAD olarak hükümetin derhal kurulmasından yanayız. Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız görüşmelerde bu duruma dikkat çektik. Biz MÜSİAD olarak hükümetin kurulmasını ve 1980 anayasasının değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

 

“İSTENEN SEVİYEDE DEĞİLİZ”

Son 13 yılda ekonomik açıdan olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Özdemir, “Ülkemizde hem ithalatta hem de ihracatta önemli gelişmeler yaşandı. Ayrıca otomotiv sektöründe de büyüme kaydettiğimizi söylemek mümkün. Geçmiş dönemlere oranla cari açığımızda azalama görülüyor. Türkiye ekonomisi seçime rağmen herhangi bir krize girmedi. Tabi dünya ekonomisinde yaşanan krizler nedeniyle istenilen seviyeye ulaşabilmiş değiliz. Yaşanan siyasi sürece rağmen hala Türkiye ekonomisinin güçlü durması bizleri sevindiriyor” dedi.

 

“AKP-MHP KOALİSYONU İSTENİYOR”

Hükümet çeşitleri hakkında da konuşan Özdemir, “Bu iş siyasilerindir. Görüşlerimizi paylaşmak üzere Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere tüm siyasi partilerimize davet gönderdik. Cumhurbaşkanımız, CHP ve HDP ile görüştük. MHP’den hala cevap gelmedi. Yaptığımız araştırmalara göre milletimiz öncelikli olarak AK Parti-MHP, ardından AK Parti-CHP daha sonrasında ise AK Parti-HDP koalisyonunu istiyor. Umarım ülkeyi daha iyi bir noktaya getirecek bir koalisyon kurulur” açıklamasında bulundu.

 

VERİLERİ PAYLAŞTI

Konuşmasına devam eden Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Endeks, Haziran ayında, önceki aya göre 7,81 puanlık bir azalış göstererek 51,69 değerine düşmüştür. Bilhassa üretim alt endeksinde görülen 10,88 ve istihdam alt endeksinde görülen 9,71 puanlık azalışın, bu düşüşteki en önemli rolü oynadığı görülüyor. Bunlara ek olarak yeni sipariş (7,48 puan), tedarikçilerin, teslimat süresi (6,67) satın alım (5,66 puan) ve nihai mal stoku (2,83 puan) alt endeksleri de, Haziran ayında hız kaybetmiştir” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

30 Haziran 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR