Türk Metal’den yüzde 14 zam talebi

    Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız dün sendika binasında basın açıklaması düzenleyerek toplu sözleşme öncesi bilgi verdi. İlim...

 

 

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız dün sendika binasında basın açıklaması düzenleyerek toplu sözleşme öncesi bilgi verdi. İlimizde 18 bin, Türkiye genelinde 120 bin çalışanı ilgilendiren sözleşme hakkında konuşan Yıldız, 13-16 Temmuz tarihleri arasında MESS Grup işyerlerinde çalışan yaklaşık 600 temsilci ve şube yönetim kurulu üyeleriyle Ankara’da çalışma yaptıklarını dile getirdi.

2016’YI KAPSIYOR

Çalışmanın sonuçları referans alınarak 2014-2016 dönemini kapsayacak toplu iş sözleşmesinin genel hatlarının, 21-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Başkanlar Kurulu ile sonuçlandırıldığını kaydeden Yakup Yıldız, “2 yıllık dönemi kapsayacak sözleşmenin taslağı oluşturuldu” dedi.

 ÜCRET ARTIŞLARI BELİRLENDİ

Yakup Yıldız, “Buna göre taslak, ücret artışlarında birinci altı ay için yüzde 14, ikinci altı ay için enflasyon, üçüncü altı ay için enflasyon artı 2 puan ve dördüncü altı ay için enflasyon artışı içermektedir. Sosyal yardımlarda da birinci yıl için yüzde 20, ikinci yıl için enflasyon artı 2 puan artışı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

İLAVE TUTARLAR

Ayrıca Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak da 1 adet tam Ata Lirası talep edildiğini söyleyen Yıldız,  “Yasadaki mevcut ihbar sürelerine 2 haftalık artış, işçi sağlığı ve iş güvenliği noktasında üyelerimizi motive etmek amacıyla, iş kazası geçirilmeyen her 100 gün için 100 lira, 200 gün için 150 lira, 360 gün için 200 lira, devamındaki her 100 gün içinse 50 lira net ilave edilecek tutarlar talep edilmiştir” dedi.

24 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR