KOTO‘da “yetki belgesi” işkencesi

KOTO’da seçimler yaklaşıyor. Seçim takvimi henüz açıklanmayan odada mevcut yönetime muhalif olan isimler çalışmalarını birçok güçlükle mücadele ederek...

BÜYÜT

KOTO’da seçimler yaklaşıyor. Seçim takvimi henüz açıklanmayan odada mevcut yönetime muhalif olan isimler çalışmalarını birçok güçlükle mücadele ederek sürdürüyor. İddialara göre başkan İbrahim Keleş, yetki belgesi vermek için bütün üyeleri tek tek odaya çağırıyor, üye listelerini ise sadece kendi çalışma arkadaşlarına veriyor

Son günlerde kentin gündemini meşgul eden en önemli konu oda seçimleri… İlimizin en önemli odalarından biri olan Kocaeli Sanayi Odası seçim takvimini belirledi. Bir diğer önemli oda olan Kocaeli Ticaret Odası’ndan (KOTO) halen ses yok. KOTO yönetimi Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) seçimlerin yapılacağı zaman dilimini belirlemiş olmasına rağmen henüz net bir adım atmış değil.

TAKVİM BELİRSİZLİĞİ
KOTO yönetiminin seçim takvimi belirlememesi en çok oda içi muhalefeti etkiliyor. KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş’in karşısına aday olarak çıkacak olan Murat Özdağ ve Recep Ekşi’nin seçim çalışmalarını olumsuz yönde etkileyen takvim belirsizliği sadece mevcut başkan Keleş’in işine yarıyor. Takvim belirsizliğinde önünü göremeyen muhalif isimler gereğinden fazla temkinli davranıyor.

MUHALEFET TEDİRGİN
Muhalefetin tedirginliği en çok Recep Ekşi isminde göze çarpıyor. Henüz adaylığını resmi olarak açıklamayan Recep Ekşi’nin adaylık çalışmalarını büyük bir ciddiyet içerisinde yürüttüğü biliniyor ancak Ekşi takvimin belli olmamasından dolayı Murat Özdağ gibi sert açıklamalar yapmaktan kaçınıyor. Halil İbrahim Keleş muhalefeti bir de yetki belgesi konusunda zapt etmeye çalışıyor.

YETKİ BELGESİ SIKINTISI
Odaya yetki belgesi alabilmek için ille de oda üyesi ismin şahsi müracaatını isteyen KOTO yönetimi, iş yoğunluğu sebebiyle asistanlarını odaya gönderen üyelerin işlemlerini gerçekleştirmiyor. Oda üyelerinin iddialarına göre bu sınırlama sadece muhalefetle sınırlı kalıyor. Keleş’e yakın bütün isimler yetki belgesi konusunda sıkıntı yaşamazken hem Recep Ekşi grubu hem de Murat Özdağ grubu ilgili uygulama ile mağdur oluyor.

MUHALEFETTEN SAKLANAN ÜYE LİSTELERİ
Muhalefetin bir diğer dillendirdi konu ise üye listeleri ile ilgili. İddialara göre üye listeleri birkaç ay önce hazırlandı. Listelerin hazırlanması sırasında Ticaret Sicil Servisi Müdürü Sezgin Özkarayel 2 gün izne çıkarıldı. Odada görevli kimi isimler tarafından büyük bir gizlilik içerisinde hazırlanan listeler ilgili yerlere bildirildi ve ortadan kaldırıldı. Keleş ve ekibi listeleri sadece kendi çalışma ekibine ulaştırdı.

12 BİN 500 ÜYEYE MUHALEFET ULAŞAMIYOR
Muhalif kanatta yer alan isimler ise söz konusu üye listelerini biran olsun göremedi. 12 bin 500 üyesi bulunan KOTO’da üyelerin adres ve telefon bilgilerine sadece KOTO yönetimi tarafından verilen üye listeleri ile ulaşılabiliyor. Bu durum da listeleri elde edemeyen muhalif kesim için büyük bir sorun olarak öne çıkıyor. Muhalif kesim oy isteyeceği üyelere ulaşmakta güçlük çekiyor, mevcut yönetimin bir adım gerisinde kalıyor.

23 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR