Sağlık hizmetlerinde sorun büyük

26 Ağustos’ta KHK ile uygulamaya konulan sağlıkta ‘Tam Gün Yasası’ sonrası ya özel ya kamu da çalışma tercihi yapmak zorunda kalan kimi hekim duruma t...

BÜYÜT

26 Ağustos’ta KHK ile uygulamaya konulan sağlıkta ‘Tam Gün Yasası’ sonrası ya özel ya kamu da çalışma tercihi yapmak zorunda kalan kimi hekim duruma tepki olarak 1 yıllık ücretsiz izne çıkarken bazı hekimlerde iş yavaşlatmaya başladı

Hükümet tarafından 26 Ağustos’ta ‘Kanun Hükmünde Kararname’yle uygulamaya konulan sağlıkta ‘Tam Gün Yasası’ nın kamu ve üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlamasının ardından hem doktorlar hem de hastalar mağdur durumda. Hekimlerin, özel ya da devlet hastaneleri arasında seçim yapmasına dayanan Tam Gün Yasası, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürürlüğe sokularak hem doktorları hem de hastaları zor duruma soktu.

ÖZEL MESLEKİ FAALİYETTE BULUNMA HAKLARI KALKTI
Yasa yüzünden birçok hekim istifa ederken muayenesi olan birçok hekimde muayenelerini kapatmak zorunda kaldı. KHK ile devlet memurlarının özel mesleki faaliyette bulunma hakkının hukuken ortadan kalktığı yasa ile ameliyat sırası bekleyen birçok hasta ise ne yapacağını şaşırdı.

‘22 BRANŞ DOKTORUMUZ İSTİFA ETTİ’
Tam Gün Yasası sonrasında yaşanan sorunlar hakkında açıklama yapan KOÜ Tıp Fakültesi Baş Hekimi Profesör Doktor Nazım Mutlu, “Fakültemiz hastanesinden 22 tane branş doktorumuz bu yasa sonrası tercihini özel muayenehaneden yana kullandı ve görevlerinden istifa etti” dedi

‘HASTALAR DOKTORUNU YERİNDE BULAMADI’
Tam Gün Yasası hakkında bir değerlendirmede bulunan yapan KOÜ Tıp Fakültesi Baş Hekimi Profesör Doktor Nazım Mutlu, “Tam Gün Yasası ile hem doktorlarımız hem de hastalarımız zor durumda kaldı. Bunun en büyük örneği ise yıllardır aynı doktora tedavi olan bir hastanın bu yasa sonrasında doktorunu yerinde bulamaması oldu”

‘ELİMİZDEN BİRŞEY GELMİYOR’
“Bazı hastalarımız ameliyat için 6 ay öncesinden randevu almalarının ardından ameliyat günü geldiğinde bir bakıyorlar ki hekimi bu yasa ile okulla olan ilişkisini kesmiş ve özel muayene açmış kendine. Bu gibi birçok hastamız buraya gelerek bizden yardım istiyor. Ama elimizden çok fazla bir şey gelmiyor” dedi.

‘AMELİYATLARI ARTIK PROFÖSÖRLER YAPMAYACAK’
Mutlu, “Aynı zamanda hastalar artık güvendiği, istediği doktorları bulamadığı için onları seçme hakkı da kalmadı. Öte yandan artık ameliyatlar profesörler tarafından da yapılmıyor. Bu da hastalarımızın fakültemize ve hastanemize olan güvenini bir yerde sarsıyor”

‘DOKTORLAR 1 YIL ÜCRETSİZ İZNE ÇIKABİLECEK’
“Tam Gün Yasası kapsamında doktorlar 1 yıl boyunca ücretsiz izne çıkabilecek. Bu durumda hastanede gelir getirici hiçbir eylemde bulunamayacak. Yani hiçbir hasta ile görüşemeyecek, onlara tedavi sunamayacaklar”

‘HASTALAR MADDİ OLARAK SIKINTIYA GİRER’
“ Ama diğer taraftan derslerine gelip eğitimlerini verebilecekler. Hastaları ile ise açtıkları özel muayenelerde görüşecekler. Ameliyatlarını ise özel hastanelerde gerçekleştirecekler. Bu durum ise maddi olarak hastalarımızı zor duruma sokacak”

‘22 HEKİM 1 YILLIĞINA ÜCRETSİZ İZNE AYRILDI’
1 yıl boyunca ücretsiz izne çıkan hekim sayısının 27 iken 22 düştüğünü belirten Mutlu, “Yasa çıktıktan sonra bazı hekimlerimiz bakanlığa tepki olsun diye istifa etti. Ama sonradan tedavi ettikleri hastaları kapılarına geldiklerinde kıyamadılar ve geri döndüler. Şimdi ise toplamda 22 hekim 1 yıllığına ücretsiz izinle ayrıldı”

FARKLI BRANŞTA 22 DOKTOR
“Bunların içinde 4 hekimin hastane ile hiç ilişkisi olmazken, kalanı yine eğitmenliklerine devam ediyor. Bunların branşları ise dahiliye bölümünde 3 doktor, göğüs hastalıklarından 1 doktor, fizik tedaviden 1 doktor, Kulak Burun Boğaz bölümünden 2 doktor, Ortopedi bölümünden 2 doktor, çocuk hastalıkları bölümünden 1 doktor, genel cerrahiden 3 doktor, psikiyatri bölümünden 1 doktor, onkoloji bölümünden 1 doktor, kardiyoloji bölümünden 1 doktor, üroloji bölümünden 2 doktor, nöroloji bölümünden 1 doktor ve patoloji bölümünden 1 doktor olmak üzere toplamda 22 doktor üniversitemiz ile sağlık anlamında ilişkisinin kesti” dedi.

TAM GÜN YASASININ GETİRDİKLERİ
Düzenlemeye göre, kamuda çalışan doktor muayenehane açamayacak ve özelde çalışamayacak. Üniversite hastanesindeki doktorlar mesai saatinden sonra muayenehanede çalışmakta ısrar ederse, üniversitede sadece eğitim ve araştırma yapabilecek. Doktorlar baktıkları hasta ya da girdikleri ameliyatlar için döner sermayeden pay ya da ek gelir alamayacak. Bu öğretim üyeleri rektör, dekan, başhekim ya da başhekim yardımcısı da olamayacak.

İSTİFALAR DEVAM EDİYOR
‘Tam Gün Yasası’ kamu ve üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlamasının ardından ilimizden de istifalar gerçekleşme devam ediyor. Devlet hastanesinde bir kişi istifa ederken Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde ise iki kişinin istifa ettiği bildirildi.

ÇEKER: “MASADAN DAYATMA YASALAR BUNLAR”
Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Bu yasa ile hem vatandaş hem de sağlık çalışanları zor durumda. Sorun çözülmedikçe sorunlar yaşanmaya devam edecek. Bu yasa, başlı başına bir sorun. Bunun sebebi ise kendi başlarına masadan dayatma yasalar yapmalarıdır. Biz bu konu ile ilgili gerekli olan önerileri Ankara’daki genel merkeze iletiyoruz” dedi.

ÖZKÜRKÇÜGİL: “ ŞARTLAR EŞİTLENSE..”
Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Cüneyd Özkürkçügil, “Türkiye’deki doktorlar ister istemez muayene açma isteğinde bulunur. Çünkü Almanya’ndaki bir ürolog ayda, bizim aldığımız maaşın 10 katını alıyor. Oradaki doktorlar 11 bin EURO alıyor. Bizlere aynı şartlarda çalışma ve yaşama olanağı sundukları taktirde daha başarılı olabiliriz” dedi.

ALİŞ: “DOKTORLAR İŞİ YAVAŞLATTI”
Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Harun Yaşar Aliş, Kocaeli’de istifaların Türkiye ortalamasına göre az olduğunu belirterek, “Yasa sonrasında en fazla sorunu fakültede yaşadık. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan doktorlar, bu yasa sonrasında boykot yapmaya başladı. Boykot sonrasında günde 5 kere ameliyata giren doktorlarımız şimdi işi ağırlaştırarak bir ya da iki tane ameliyata giriyor.

‘DÖNER SERMAYE YETERLİ OLMAZSA KOU TIP FAKÜLTESİ DE RİSKE GİRER’
Eğer fakültede doktorlar geri adım atmazsa ameliyatlardan gelen döner sermayeden yararlanamayacak ve gelir gittikçe azalacak. Unutulmasın ki KOU Tıp Fakültesi’ndeki yıllık gelir, bir bakanlığın yıllık gelirine eşittir. Eğer gider gelir birbirini tamamlamaz sorun yaşanırsa ilerdeki zamanda KOU Tıp Fakültesi anahtarı teslim edebilir. Bence bunlar göz önünde bulundurulmalı” diyerek uyarıda bulundu.

01 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR