“Karaosmanoğlu ulaşımda Eskişehir’i örnek alsın”

İÜ Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necmettin Alten, Kocaeli’nin ulaşımda yetersiz kaldığını söyleye...

BÜYÜT

İÜ Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necmettin Alten, Kocaeli’nin ulaşımda yetersiz kaldığını söyleyerek Başkan Karaosmanoğlu’nu Eskişehir’i görmesini tavsiye etti.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu’nun son gününde Kocaeli’nde ulaşım, ulaşım ve güvenlik konuları konuşuldu. Körfez ve ulaşımla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölüm başkanı Prof. Dr. Necmettin Atken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni hizmeti doğru yapamamakla suçladı. Panelde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Şube Müdürü Ahmet Çelebi, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden Ahmet Öncel, Prof. Dr. Necmettin Atken, TMMOB PMO Kocaeli Temsilcisi Betül Büyükoğlu, TMMOB Makine ve Mühendisler Odası’ndan Çınar Ulusoy konuşma yaptı.

ULAŞIM TARTIŞILDI
Konuşmacı olarak katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Şube Müdürü Ahmet Çelebi, Kocaeli’deki ulaşım hakkında bilgi verdi. Çelebi, “Kocaeli’de günlük 63 bin araç hareket ediyor. Bu yüzden ulaşım modellerini düzenleyeceğiz. Hane halkı ile yaptığım anketler sonucunda ulaşım verilerini elde ettik. Kocaeli’de yıl içinde 2 milyon 95 bin yolculuk yapılıyor. Ortalama yolculuk sayısı ise 1.55. Bu oranları elde ettik. Eksik kısımları düzeltme yolunda projeler üretiyoruz” dedi.

EĞİTİMİ VURGULADI
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden Ahmet Öncel, ise “Trafik en önemli sosyal bir problemimizdir. Bu konuda ne kadar denetleme yaparsak yapalım yetersiz kalıyor. Bu yüzden eğitim daha önemlidir. 2010 yılında 4 bin 45 ölümle sonuçlanan kaza oldu. Kocaeli ise kaza sıralamasında en çok kaza olan üçüncü kent durumunda. Bu sayı oranını düşürmemiz lazım. Bunu daha fazla eğitimle sağlamalıyız” dedi.

BELEDİYELERİ ELEŞTİRDİ
Ekolojik ağlar ve yeşil köprüler hakkında konuşma yapan TMMOB PMO Kocaeli Temsilcisi Betül Büyükoğlu, “Ormanların kesiştiği noktalara, habitat bölgelere, yapılan yollar ve köprüler çok fazla zarar veriyor. Bu habitat alanlarının azalması, suya ulaşımı zorlaması, yıkım ve haliyle bitki örtüsünü bozmaya neden oluyor. Ekolojik zincirin kırılmasına neden oluyorlar. Hayvanların hareketliliğini azaltıyorlar. Belediyeler zorla geçiş yollarını zorunlu hale getirmeye çalışacaklarına yaşam haklarını geri vermeliler. Örneğin Kocaeli’de Kartepe yolu ve Kuzey Marmara Oto Yolu’nun tekrar gözden geçirilmesi lazım. Çünkü yeşil doğa alanlara çok fazla zarar veriyor. Daha önce yaptıkları çalışmalar sonrasında neler meydana geldi. Buna bakmalılar. Bunun sonucunda da peyzaj çalışmaları yapılamalıdır” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’İN ÇALIŞMALARI YETERSİZ”
Prof. Dr. Necmettin Atken de yaptığı konuşmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların yetersiz ve düzensizliğini eleştirdi. Atken, “İzmit körfezi İstanbul boğazı kadar önemli bir konumdadır. Bunu değerlendirmek yerine Büyükşehir Belediyesi sürekli otobüslü hizmete önem veriyor. Bunu benimsemekten vazgeçmelidir. Bunu benimsemekle en büyük yanlışı yapılıyor. Körfez raylı sistemle donatılmalıdır. Bu şekilde daha kolay ve tasarruflu bir ulaşım sağlamış oluruz. Eğer Türkiye 2023 yılına kalabilirse değişiklikler yapılmak isteniliyor. Ancak bu gidişle bunar gerçekleşemez. Kocaeli’de trafik sorununu gerçekten çözmek istiyorsa Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Büyükşehir yetkilileri gitsin de Eskişehir’e bir baksın, belki bir şeyler görür de kendileri de rahatsız olur” dedi.

Prof. Dr. Necmettin Atken kimdir?
1942 yılında İzmit’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı. Daha sonra Yüksek Denizcilik Okulu’nun Güverte Bölümünü 1965 yılında bitirdi. Akten, 3–7. Dönem Beşyıllık Kalkınma Planları’nda Deniz Ulaştırması ve Limanlar alt komisyonlarında üyelik, raportörlük ve komisyon başkan vekillikleri yaptı. Akten 17.03.2006 tarihinde öğretim üyesi olarak görev yaptığı İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölüm başkanlığına atanmıştır. 30 Yılı aşkın süredir yargı nezdinde bilirkişilik, ticari ihtilaflarda hakemlik ve dispeçörlük yapmaktadır.

09 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR