Sapanca Gölü için eylem planı

Türkiye’nin en önemli tatlı su kaynağı olan Sapanca Gölü’nün korunmasına yönelik olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün...

Türkiye’nin en önemli tatlı su kaynağı olan Sapanca Gölü’nün korunmasına yönelik olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Kocaeli İSU ve Sakarya SASKİ Genel Müdürlükleri tarafından yapılan “Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi” kapanış toplantısı İSU Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yapıldı.

 

Geniş katılımın yapıldığı kapanış toplantısında yapılan konuşmalarda Sapanca Gölü’nün korunmasının önemi vurgulanarak, Kocaeli ve Sakarya Valiliklerinde askıda bulunan eylem planı ile ilgili son öneri ve görüşlerin 7 Nisan Cuma günü son bulduğuna dikkat çekildi.

 

GENİŞ KATILIM

Sapanca Güral Otel’de düzenlenen toplantıya Sakarya Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Sakarya SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sapanca ve Arifiye Belediye Başkanları, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul’da konuyla ilgili kamu kurumlarının üst yöneticileri,akademisyenler, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar katıldı.

 

BİRŞEYLER YAPILDI

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunarak başlanan kapanış toplantısında bir konuşma yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram özetle şunları söyledi;  “Sapanca Gölünün korunması için gerek Kocaeli ve gerekse Sakarya tarafından, bizden sonraki nesillere kaliteli şekilde bırakmak adına, sürekli çalışmalar yapılıyor. Bize bu konuda Bakanlık önemli desteklerde bulunuyor. Ancak kamuoyunda pek bunlar gündemi işgal etmiyor veya belli olmuyor bu çalışmalar. Su azaldığı zaman, su seviyesi düştüğü zaman “Sen mi kullandın, ben mi kullandım; o mu aldı bu mu aldı” bu görüntüler oluşuyor.”dedi.

 

SU KAYNAKLARI

Marmara Bölgesinin nüfus ve sanayi yoğunluğuna rağmen su kaynaklarının yetersiz olduğunu da hatırlatan Genel Müdür Bayram, şunları kaydetti “Aslında Marmara bölgesi, Türkiye’nin nüfus bakımından dörtte birinin iskan edildiği bir bölge. Sanayinin de çok önemli bölümünün olduğu bir bölge. Su kaynaklarının da o derece maalesef olmadığı bir bölge. Hem ihtiyaçlar çok fazla hem de kaynaklar olabildiğince az. Bu bize neyi getirir. Bu, bize eldeki kaynakların daha iyi korunmasını daha iyi kullanmasını gerektirir. Koruma kullanma dengesi çok önemli bir kural. Biz bundan sonra da bu konuda üzerimize düşen, ilaveler bakımından, yapılması gerekenler ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

 

KÖRFEZ YENİLENDİ

Ancak maalesef nüfus ve sanayinin yoğun olduğu bölgelerde ister istemez çevre problemleri ve sıkıntıları diğer bölgelere göre daha fazla oluyor. Kocaeli’nde 10-15 sene öncesinde, yanında bile yaklaşılmayan bir Körfez, bugün birçok plajları, denize girilebilecek bölgeler haline geldi. Biz sadece Kocaeli olarak İzmit Körfezi için çalışmıyoruz, Sapanca için de önemli altyapılar yaptık. Aynı şekilde Sakarya da yapıyor. Gölün çevresinde o kadar insan varken, o kadar su kullanılırken, kalitede sürekli kötüleşme olmuyorsa aslında bir şeyler yapıldığına işarettir.”

06 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR