İşçi Kurultayı Anayasa’yı tartıştı

Kocaeli İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi, Anayasa konferansında taşeronlaştırma ve anayasal bir hak olan sendikal örgütlüğün engellenmesine karşı nası...

BÜYÜT

Kocaeli İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi, Anayasa konferansında taşeronlaştırma ve anayasal bir hak olan sendikal örgütlüğün engellenmesine karşı nasıl bir tutum alınması gerektiğini tartıştı.

Kocaeli İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi’nin düzenlediği Anayasa Konferansı dün Teksif Sendikası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Genel seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri olan Anayasa değişikliğiyle ilgili işçi ve emekçilerin ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlar üzerinden taleplerinin tartışıldığı konferansta taşeronlaştırma, esnek çalışma uygulamaları ve Anayasal hak olan sendikalaşmaya yönelik saldırılar ele alındı. Konferansa İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi üyeleri Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Tüm Bel -Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Teksif Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Karataş, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Sekreteri Telat Çelik, TMMOB İKK Sekreteri Nedim Kara, Eğitim-Sen Şube Yöneticisi Cemal İlgün katıldı.

KATILIM YOĞUNDU
Konferansta ayrıca Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Doğan Demir, Engelliler Federasyonu Başkanı Dursun Karaman, Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Emek Bayrak, Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Akgül, Hayat Televizyonu İl Yöneticisi Meltem Akyol, Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Bölümü Yard. Doç. Yücel Demirer, Marmara İşçi Birliği Dernek Başkanı Recep Uğur, CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Hamiyet Göksu, Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir ve Arızlı depremzedeleri katıldı. Konferasta Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş kısa bir açılış konuşması yaptı.

ARTIK YETER!
Karakuş, “Düşük ücret dayatmasına, kar amacıyla işçi sağlığının göz ardı edilmesine, taşeronlaşmaya, esnek çalışma uygulamalarına, en temel yasal hakların gasp edilmesine, iş kanununun uygulanmamasına karşı, kamu çalışanlarının güvencesiz yaşama itilmesine artık yeter diyoruz. Anayasal bir hak olmasına ve bu hakkı engelleyen işverenlere Türk Ceza Kanunu’na göre 1 yıldan 3 yıla kadar ceza ön görülmesine rağmen işçilerin sendikal üyeliklerinin engellenmesine artık yeter diyoruz” dedi. Konferansa katılan konuşmacılar, 10 Nisan 2011 Pazar günü 13:00 – 18:00 arasında Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek işçi ve kamu emekçilerinin sorunları, sendikal demokrasi ve Kocaeli Sendikalar Birliği’nin tartışılacağı Kocaeli İşçi Kurultayına tüm emekçileri davet ettiklerini dile getirdiler.

13 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR