Gümrük Muhafaza kaçakçılara göz açtırmıyor!

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturmalar neticesinde yapılan işlemler Kocaeli Valiliği’nin açıklamalarına g...

BÜYÜT


Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturmalar neticesinde yapılan işlemler Kocaeli Valiliği’nin açıklamalarına göre aşağıda olduğu gibidir.
İNTERNET’TEN DOLANDIRICILIK
İnternet yoluyla ve ücretini peşin ödemek suretiyle cep telefonu ve elektronik malzeme satın alan bazı vatandaşlarımızın, Sakarya’da faaliyet gösteren D.Ş. Elektronik Ltd.Şti. unvanlı firmanın; “Ürünlerini pasaport kayıtlı, garantili, faturalı olduğunu belirtmek suretiyle piyasada güven tesis ederek sattığı ancak, ürünleri alıcılarına ulaştırmayarak dolandırıcılık yaptığı şeklindeki şikayetleri ve söz konusu cihazları yurt dışından gümrük kaçağı olarak yurda getirildiği iddiaları” üzerine, Cumhuriyet Savcısının talimatına istinaden Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmıştır. Yurt dışından gelen hacı ve sporcu kafilelerinin pasaportlarına kaydedilerek piyasa değeri 400.000 (dört yüz bin) TL olan 264 adet akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarı kaçak yoldan yurda soktuğu belirlenen firma ortakları E.Ş. ve M.B. ile firma çalışanı K.G. isimli üç şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne gelen bir ihbar üzerine yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, Gümrüklenmiş değeri 25.075 TL olan 17 adet Iphone 5 ve kutularının kaçak yollardan yurda sokulduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak, Ş.Ç., G.Ç., F.E., S.A., isimli şahıslar hakkında yasal tahkikat başlatılarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
KAÇAK AKARYAKIT
Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında; Hereke mevkiinde E.M.Y. isimli firmanın önünde bir TIR’ın akaryakıt deposuna on numara olarak bilinen yağın akaryakıt yerine ikmal edildiği sırada suçüstü yapılmıştır. Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, yapılan incelemeler neticesinde; gümrüklenmiş değeri 8214,40 TL olan 1412 kg ürüne el konulmuştur. Konuyla ilgili olarak, olaya adı karışan İ.A., S.E., N.S. isimli şahıslar hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefetten Körfez Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
ÜLKEMİZİN İTİBARINI ZEDELER
Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne Gebze Cumhuriyet Savcılığı tarafından devredilen bir dosya neticesinde; Gümrük beyannamelerinde halk arasında kurusıkı tabanca olarak belirtilen, fakat sevkiyat evraklarında halı, fiberglass vs. eşya olarak belirtilen; yakalanmadığında normal ticaret yapılıyormuş gibi gösterilen ancak yakalandığında ülkemizin imajını zedeler nitelikte dünya basınında haberler çıkmasına sebep olan kaçakçılık olayı ortaya çıkarılmıştır. Konuyla ilgili olarak, V.P. şirketinin bu şekilde ticaret yaptığı ortaya çıkarılarak, olaya adı karışan D.B. ve Ö.C. isimli şahıslar hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununa muhalefetten Gebze Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

23 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR