Zeytinoğlu: Bu dönemde sanayi olmak kahramanlıktır

KSO mart ayı olağan meclis oturumu oda binasında yapıldı. Meclis toplantısına Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Meclis oturumunun a...

KSO mart ayı olağan meclis oturumu oda binasında yapıldı. Meclis toplantısına Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Meclis oturumunun açılış konuşmasında söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Geçtiğimiz ay Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı kuvvet komutanlıklarında görevli sivil ve askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik bombalı saldırıyla yine sarsıldık. Hemen hemen her gün şehit haberleri alıyoruz. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.

 

ÖNEMLİ KATILIM

Yapılan meclis toplantısına İstanbul Tahkim Merkezi’nin Divan Başkanı Ziya Akıncı, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz, Baro Başkanı Sertif Gökçe ve meclis üyeleri katıldı.

 

İŞSİZLİK RAKAMLARI

KSO Başkanı Zeytinoğlu “Kasım ayı işsizlik oranı yüzde 10,5, aslında sezonsal bir artış bekliyorduk. Yerinde sayması sevindirici oldu. İşgücüne katılma oranı yüzde 51,2 ile bir evvelki yılın üzerinde gerçekleşmesini de olumlu (bir evvelki yıl yüzde 50,5) Yılın ilk ayında Bütçede 4,2 milyar TL fazla verdik. Bütçe gelirleri yüzde 16,5 ile enflasyonun üzerinde arttı. Giderlerdeki artış yüzde 17 oldu. Burada giderler tarafında daha tutucu olmamız gerektiğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

 

İHRACAAT RAKAMLARI

Bu konuda Mehmet Şimşek “faizlerin düşmesi için daha az harcamamız gerektiğini” vurguladı. Sayın Başbakan Yardımcımıza tamamen katılıyoruz diyen KSO Başkanı Zeytinoğlu “Ayrıca, Başbakan Yardımcımızın; “Rus ekonomisi küçüldüğü için ihracat düşmüştü. Tek neden uçak krizi değil. Rusya ile husumet yok. İyi ilişkiler kurmak istiyoruz” açıklamasına da memnun olduk. 2016 yılı Şubat ayında; İhracat 12,4 milyar dolar + yüzde 3,3, İthalat 15,6 milyar dolar – yüzde 7,7, İhracatta parite etkisinin devam ediyor. Avrupa’ya ihracatımızın dolar bazında yüzde 3,1, euro bazında yüzde 4,8 arttığını görüyoruz. Şubat ayında sermaye malı ithalatı yüzde 17,5 arttı” ifadelerini kullandı.  

 

KOCAELİ RAKAMLARI

Açıklamasına devam eden Başkan Zeytinoğlu “Kocaeli İhracatı 1,3 milyar dolar yüzde 3,1, İthalat 3,1 milyar dolar - yüzde 9,2, İhracat 17 ay aradan sonra nihayet yükselişe geçti. Şubat ayında ihracatın yüzde 48’inin gerçekleştiği Kocaeli otomotiv sektöründe yüzde 13 artış oldu. Kapasiteler (TR) geçen yıla göre 0,7 puan artarak yüzde 73,5 oldu. Kapasiteler (Kocaeli) yüzde 70,4. Yaptığımız araştırma sonuçları önümüzdeki ay için de beklentilerin zayıf olduğunu gösteriyor” dedi.

 

ÜRETİM RAKAMLARI

Sözlerine devam eden KSO Başkanı Zeytinoğlu “TÜFE yüzde 8,78 (yıllık)  - yüzde 0,02 (aylık), ÜFE yüzde 4,47 (yıllık) - yüzde 0,2 (aylık). Önemli bir girdi olan enerji maliyetlerinin yağışlara bağlı olarak barajların dolmasıyla gerilediğini düşünüyoruz. Şubat ayında elektrik ve gaz fiyatlarındaki azalış aylık yüzde 4,17. Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi 116,2 yüzde 5,6 arttı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen artış, Ocak ayı ihracatımız çok örtüşmedi. Değerli Üyeler, yılsonu büyüme tahminimiz yüzde 3,8 – 4 Büyümeden açılmışken sizlere; 1990 yılından bu yana vergi gelirlerinin GSYH’ya oranı ve büyümeyi aynı grafikte göstermek istiyorum. Biliyorsunuz vergi ve büyüme konusunu çok işliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

VERGİ YÜKÜ

1990 yılında vergilerin GSYH’daki oranı yüzde 10 iken, 2015’de yüzde 21’e çıktığını görüyoruz diyen KSO Başkanı Zeytinoğlu “Oysa bu oran ülkemizin rekabet ettiği ülkelerde; Almanya 11,8, ABD 10,6, Kanada 11,5, Hindistan 10,8, Çin 10,4, Vergi geliri 9 misli, GSYH 4 misli. Acaba Türkiye maksimum toplayacağı vergiye mi ulaştı? Vergilerdeki dağılıma baktığımızda; Doğrudan vergi oranı yüzde 31,5 / Bu oranı arttırmalıyız. OECD ortalaması (doğrudan vergi) yüzde 67. Dolaylı vergi yükünün en yüksek olduğu ülke Türkiye (yüzde 68,5). Dolaylı vergiyi iyileştirmeyle tabana yaymakta yarar var. Bugün yüzde 68,5 olan dolaylı vergi oranının azaltılmasının hedeflere konması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

AB TEMASLARI

29 Kasım 2015’teki zirvede 4 önemli konuda anlaşmaya varıldı diyen Zeytinoğlu “Bu konular; Mülteciler konusunda taraflar arasında ortak yük paylaşımına dayalı bir mekanizmasının kurulması, Vize serbestliği konusu, Teknik müzakerelerde “Ekonomi ve Parasal Politika” başlığının açılması ve son olarak;  Türkiye-AB Zirvesinin yılda iki kez toplanacak olmasıydı. En son 7 Mart’taki Zirvede ülkemizin yeni tekliflerini Avrupalı dostlarımıza ilettik. Bunlar kısaca; Türkiye’nin AB’den talep ettiği 3 milyar euro’yu iki katına çıkarma talebi (2018’e kadar) Türkiye’nin Yunan adalarına geçişleri durdurma ve buradan mültecileri (kamplara) geri kabul etmeye razı olması. Ekim ayında gerçekleşecek olan Vize serbestliğinin Haziran sonuna çekilmesi. Ancak burada AB’nin talep ettiği 46 koşulu hızla yerine getirmesi gerek. Bu koşullar arasında pasaportların AB’ye uyumlu hale getirilmesi; pasaport sahteciliğinin önlenmesi; sahil güvenlik birimlerinin güçlendirilmesi; sınır kontrollerinin güçlendirilmesi, göç açısından sıkıntı çekilen ülkelere vize uygulaması getirilmesi, vb. Yeni chapter’ların açılması ve üyelik müzakerelerinin canlandırılmasını teklif ettik” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmasını “Bu dönemde sanayici olmak kahramanlıktır. Sizler kahramansınız” ifadesini kullandı.  

 

TAHKİM KURULU PAHALI DEĞİL

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşması sonrasında İstanbul Tahkim Merkezi’nin Divan Başkanı Prof.Dr.Ziya Akıncı kürsüye geldi. Tahkim kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi veren Prof.Akıncı “Tahkim milletler arasında uyuşmazlıklar için vardır. Ülkemizde uyuşmazlıklarda önemi anlaşılmaktadır. İstanbul Tahkim Merkezi pahalı değildir. Bu konuda rahat olunabilir. İş dünyasına önemli fırsatlar vermektedir” dedi.   

 

MARKA HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Toplantı sırasında son olarak konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, MARKA'nın kurulma aşamasını ve yapısını meclis odalarıyla paylaştı. Ayhan, "Marma Uluslararası alanlarda kalite belgesi bulunan bir ajanstır. AB'nin akıllı ihtisaslaşma akredistasyon yapısı olan S3'e üye olan ilk bölgeyiz. Yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına uzmanlık desteği veriyoruz. Kocaeli'de tamamlanan ve devam eden yatırımlarla ilgili güncel bilgilerin paylaşıldığı CBS tabanli bir sistemimiz var. Bölgemiz için faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz" dedi. KSO meclis oturumu 13 Nisan saat 10.30’da yapılmak üzere bitti. Serkan BORLAK 

09 Mart 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR