Böke’nin Baro ziyaretinde; Ülkenin güvensizliği dile getirildi

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, PM üyesi Ayşe Eser Danışoğlu ve CHP...

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, PM üyesi Ayşe Eser Danışoğlu ve CHP il örgütleri Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe’yi ziyaret etti. Ziyarette CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, ilçe başkanları ve il yöneticileri hazır bulundu. Ziyarette Baro’nun sorunlarından daha çok ülkenin güvensizliği, son günlerde yaşanan terör olayları ele alındı.

 

GERÇEK GÜNDEME ODAKLANILMASI GEREK

Ziyarette ilk olarak konuşan ev sahibi Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Türkiye’de ki en büyük sorun hukuksuzluk ve güvensizliktir. Biz baro olarak gerekli tüm çalışmaları elimizden geldiğince sağlıyoruz. Bugün anayasa ve laiklik tartışmaları Türkiye’nin en büyük sorunu gibi gösterilmeye çalışılıyor. Fakat Türkiye’de güneydoğuda her gün şehit haberleri alıyoruz. Her gün canlı bombalar patlıyor. Halkımız kendini güvende hissetmiyor. Ülkede bu denli güvenlik sorunları varken, sorun bile denmeyecek başka olayların tartışılması çok gülünç bir durum. Ülkenin gerçek gündemine odaklanması lazım” ifadelerinde bulundu.

 

AKP VE MHP REDDETTİ 

Ülkenin güvenliği ile ilgili üzerlerine düşeni yaptıklarını ve buna engel olunduğunu vurgulayan Selin Sayek Böke, “Biz güvenlik sorunlarının araştırılması adına önerge verdik. Fakat AKP ve MHP bu önergeyi el birliğiyle reddetti. Bir eğer güvenlik konusunun nerden kaynaklandığını araştırmasak bu ülkenin güvenliği nasıl sağlanacak? Biz üzerimize düşeni yapmamıza rağmen iktidar mecliste çalışmama ortamı yaratmaktadır. Mesele Türkiye’nin güvenliği ise herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir” diye konuştu. 

 

Böke, KYÖD’de partililerle buluştu

sorucevap.jpg

Selin Sayek Böke, Kocaeli Barosu'na yaptığı ziyaretten sonra KAYÖD'e geçti, partililere bir araya geldiği söyleyişi programında iktidarı sert bir dille eleştirdi.

CHP Ekonomi Politakalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve PM Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu KYÖD Sosyal Tesisleri’nde partililerle buluştu. Partililerin yoğun ilgi gösterdiği söyleyişi programına CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, ilçe başkanları, il yöneticileri ve partililer yoğun ilgi gösterdi.

 

SİYASETİ SOKAĞA İNDİRECEĞİZ

Söyleyişide ilk olaran konuşan Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Herşeyi itibarsızlaştırdılar. Yok etmek istedikleri son nokta CHP’dir ama ona asla güçleri yetmeyecek çünkü sizler varsınız. CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türkiye Cumhuriyeti emparlizme karşı mücadele eden genci yaşlısı ölüme yürüyerek koskaca Cumhuriyeti geleceğe hediye eden Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ki ecdadımızdır. Bugün Kocaeli’yi dinleyeceğiz. İl başkanımızı ilçe başkanlarımızı STKları partililerimizi hepsini dinleyeceğiz. Siyaseti meclis salonları ve kapalıları salonlara değil sokağa indirmek için elimizden gelen herşeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

 

CUMHURİYETİ YOK ETMEK İSTİYORLAR

Özkoç iktidarı hedef göstererek, “Türkiye Cumhuriyetini yok etmek için başkanlık sistemini getirmek için adım adım planlar yapmaktadırlar. Bunun karşısındaki en önemli güç CHP’dir. Tüm partililerimiz ev ev dolaşarak Cumhuriyetin önemini anlatmaya çalışıyor. Tek güvencesi CHP olan Türkiye’nin önderliğini sürdürdüğü mücadelenin adı bir siyasi mücadele değildir. Artık çocuğunun ve ailesinin geleceğinden kuşku duyarak yaşayan, vatanın ve milletinin geleceğinden şüphesi olan herkesin vereceği bir milli mücadelenin önderi CHP olacaktır” ifadelerinde bulundu.

 

MÜCADELEMİZİ ORTAYA KOYMAMIZ GEREKMEKTEDİR

Sesi kısık olduğu için partililerden özür dileyerek konuşmasına başlayan Selin Sayek Böke, “CHP’ye çok önemli bir görev düşüyor. CHP biziz zaten, Türkiye’yi başka bir Türkiye’ye taşıyacak olan sizlersiniz. CHP’yi Türkiye’nin vazgeçilmezi yapan partilileridir. Bugün yine bir devrim zamanıdır. Yarın Türkiye’si bugün sizlerle başlıyor. Siz birlikteyseniz başka bir Türkiye mümkündür. Başka bir Türkiye hayali kuran bizler için neyle mücadele ettiğimizi çok açıkça ortaya koymamız gerekmektedir” dedi. 

 

PERVASIZCA BİR İKTİDAR

İktidarı sert bir şekilde eleştiren Böke, “Bugün tek adam rejimine Türkiye’yi teslim etmeye çalışan bir iktidarla mücadele ediyoruz. Bu iktidar devleti partileştirmiş, kendi partisini devlet olarak görmektedir. Bu iktidar devletin kaynaklarını kendi kaynakları gibi görüp kullanan pervasızca bir iktidardır. Biz parti devleti ile mücadele ediyoruz. Kendi Türkiye halinin halkın hayali gibi gören bir yalan makinesiyle mücadele ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

KSO ziyareti

011d8dfb-a614-471e-b845-2cf73ab4e56b.jpg

Selin Sayek Böke, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, PM üyesi Ayşe Eser Danışoğlu ve CHP il örgütleri KAYÖD’den sonra Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve il yöneticileri hazır bulundu. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin sanayisi için uyguladıkları projelerden övgüyle bahsetti.

TİCARET HACMİ 60 MİLYAR DOLAR

Ziyarette ilk olarak konuşan Zeytinoğlu, “Biz bu fırsatları sanayici lehine çevirme çabamız vardır. İlimiz çok ufak bir il ama Türkiye’nin en büyük üretimini yapan illerden birisidir. Sanayinin payı bütün faaliyetler arasında %73 gibi bir payı var imalat sanayinde %13’ünü yapıyoruz. Ağırlıklı sanayi kollarımız ise kimya, otomotiv, metal gibi bölümlerdir. Tekstil ağırlımız pek bulunmaktadır. Bizim sanayi odamız il çapındadır. Biz ufak sanayicileri üye yapmıyoruz. Geçen sene ticaret hacmimiz 60 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiştir” ifadelerinde bulundu.

AVRUPA’DA 10.SIRADA

Konuşmalarına devam Zeytinoğlu, “Bizim Ankara, İstanbul ve İzmir ekseninde bulunuyoruz. Yatırım açısından çok cazip bir konumda bulunuyoruz. İlimizi en değerli yapan kısım doğal bir liman olan İzmit Körfezi’nde 35 tane deniz tesisi bulunmaktadır. 60 milyon ton mal kapasi ile Avrupa’da 10. Sırada bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’Yİ UÇURURUZ

Hükümetin Kocaeli için gerekli harcamayı yapmadığını belirten Zeytinoğlu, “Bizim burda hükümeti temsil eden siyasilerimize ilden bu kadar vergi toplanıyor ilimize daha fazla verin demiyoruz ama Bizde de diğer illerde olduğu gibi kişi başına 6 bin tl harcayın biz Kocaeli’yi uçururuz. Mutlaka aramızda yanlış yapan üreticiler vardı. Hem denetimler açısından olsun hem diğer konularda ilimizde çok duyarlıdır” ifadelerinde bulundu.

SANAYİDE DEVRİME İHTİYAÇ VAR

Zeytinoğlu’dan sonra konuşan Selin Sayek Böke, “Türkiye’nin kurtuluşunun çaresi sanayinin desteklenmesiyle olması aşikardır. Burada siz sanayicilerin Türk ekonomisine yaptığı büyük katılar var. Fakat Türkiye ekonomisinin yaşadığı sıkıntılarda aşikardır. Sanayide nasıl bir devrime ihtiyaç olduğunu hepimizi görmekteyiz. Kocaeli’nin sanayi bazında Türkiye’ye katkısı çok büyüktür” dedi.

 TÜRKİYE HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL

Konuşmalarına devam eden Böke, “Biz bir başka Türkiye hayali kuruyoruz. Bu hayalimiz ekonomide de geçerlidir. Türkiye üretim ve teknoloji anlamında hakettiği yerde değil. Bütün bunların altında yatan temel sebep eğitimsizliktir. Teknolojideki tuzak ekonomide sorun yaratmaktadır. Kocaeli’de ki sanayinin daha da büyümesi için kurallı işleyen bir sanayi sistemine ihtiyaç vardır. Kocaeli vergilerin %12’sini ödüyor ama kamu yararına yapılan hizmetleri aynı oranda olmuyorsa büyük bir sıkıntı var demektir” diye konuştu. Ahmet HAZER

 

02 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sabir - ilk önce chp içindeki terörist cenazelerine katılanları,paralelle yürüyenleri,teröristte eylemci diyen hainleri temizleyin sonra önerge verebilirsiniz.Genel başkanının bile cenazelerde protesto ediliyor.CHp nin hdp ye ile ortak yürüdüğü algısı toplumda açık açık benimsenen bir görüş.

Yanıtla . 0Beğen 02 Mayıs 13:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR