Çocuk nörolojisinde Türkiye’de bir ilk

Uygulamanın çocuk nörolojisi kliniğindeki epilepsi, serebral palsy ve otizmde tedavi uygulayan tek merkez olduğu açıklandı.   İnvazif olmayan bir yö...

BÜYÜT

Uygulamanın çocuk nörolojisi kliniğindeki epilepsi, serebral palsy ve otizmde tedavi uygulayan tek merkez olduğu açıklandı.

 

İnvazif olmayan bir yöntem olan transkraniyal doğru akım tedavisi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk nörolojisi kliniğinde Doç. Dr. Barış Ekici tarafında yaklaşık 1 yıldır uygulanıyor. Hastane tarafından görevlendirilerek Gottingen Üniversitesi’nde Nörostimulasyon eğitim alan Dr. Barış Ekici bu yöntemle nörolojik sorunları olan çocuklarda iyi yanıtlar aldıklarını ifade etti.

 

ÖĞRENME HIZLANIYOR

Doğru akım tedavisinde çok düşük dozda elektriğin beynin hastalık ile ilişkili bölgesine uygulandığını, bu uygulamanın seanslar halinde yapılması sonucunda, epileptik hastalarda nöbetlerin azaldığını, serebral palsili hastalarda motor fonksiyonların arttığını ve otistik hastalarda ise duygu aktarımının ve öğrenmenin hızlandığı gözlemlendi.

 

20 HASTAYA TEDAVİ

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 yıllık süreçte yaşları 3 ila 17 arasında değişen yaklaşık 20 hastaya nörostimulasyon tedavisi uygulandı. Tedavinin uygulandığı dünyadaki sayılı hastanelerden biri olan Derince Araştırma’da görev yapan Doç. Dr. Barış Ekici tedavi alan hastaların sonuçlarını bilimsel yazılar haline getirmeye başladıklarını, şu an vaka takdimi şeklindeki sonuçların önümüzdeki süreçte, hasta sayısının da artmasıyla bilimsel araştırma yayınlanacaklarını belirtti.

08 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR