2 Gebzeli işçi Rusya’da rehin

Yeni bir iş bulmanın sevinci ile Rusya'ya giden 153 Türk işçinin, pasaportlarının verilmemesinden dolayı zor koşullar altında hayatta kalma mücadelesi...

BÜYÜT

Yeni bir iş bulmanın sevinci ile Rusya'ya giden 153 Türk işçinin, pasaportlarının verilmemesinden dolayı zor koşullar altında hayatta kalma mücadelesi verdikleri öne sürüldü.

Ulusal basında 153 Türk işçinin Rusya’da rehin alındığı haberleri, yakınları orada işçi olan aileleri şok etti. 153 Türk işçi arasında Gebzeli amca çocukları Aytaç P. (43) ve Serhat P.(45) de bulunuyor. Bu işçilerin aileleri, 15 gündür yakınlarından haber alamadıklarını ve ‘rehin alma’ haberleri ile iyice tedirgin olduklarını belirterek yakınlarının durumundan endişe duyduklarını belirtiyorlar. Bin 500 ve 3 bin dolar arasında değişen ücretle iş bulmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, firmanın 800'er ile 2 biner dolarlık 3'er senedi gözü kapalı imzalayarak şubat ayı içerisinde yola çıktı.

AİLELER TEDİRGİN
Özel bir şirket tarafından birkaç ay önce çalışmak için Türkiye’nin değişik şehirlerinden toplanarak Rusya’nın Vladivostok kentine götürülen 153 Türk işçinin geri dönmek istemesine rağmen pasaportlarına el konulduğu ve ülkelerine dönüşlerine izin verilmediği iddia ediliyor. Kaçarak Türkiye’ye gelmeyi başaran bazı işçilerin açıklamaları, henüz orada bulunan 153 Türk işçisinin ailelerini tedirgin etti. Geri dönmeyi başarabilen işçiler, kendilerine çok kötü bir ortamda barınma sunulduğunu, firma yetkililerinin pasaportlarına el koydukları için geri dönmek isteyenlerin bu yüzden dönemediğini anlattılar. İşçilerin yakınları Türk makamlarının konu ile ilgilenmesini ve şirket yetkililerine ulaşarak gerekenin yapılmasını bekliyorlar.

06 Nisan 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR