Ayhan Zeytinoğlu: Kapasite kullanımı düştü

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açıklanan nisan ayı sanayi kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi. Merkez Bankası ve oda ver...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açıklanan nisan ayı sanayi kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi. Merkez Bankası ve oda verilerine göre kapasite kullanımının bir önceki yıla göre; Türkiye’de 1,2 puan artarak yüzde 75,3’e ulaştığını belirten Zeytinoğlu, Kocaeli’de ise düşüş yaşandığını söyledi. Zeytinoğlu, ilimizdeki oranın 0,7 puan gerileyerek yüzde 71,1 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 

“ORTALAMANIN ÜSTÜNE ÇIKTIK”

Bu arada bir önceki aya göre ise Türkiye’de ve Kocaeli’deki kapasite kullanım oranının yükselişte olduğunu belirten Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İlimizin kullanım oranı, geçen yılın mayıs ayından bu yana ilk kez yüzde 71’in üzerine çıktı. Son 10 aylık ortalamamız yüzde 70,5 düzeyindeydi. Nisan ayındaki yükselişi memnuniyetle karşılıyoruz.”

 

“EKONOMİ CANLANIYOR”

Nisan ayında mevsimsel etkiler ve inşaat sektöründeki canlanmanın etkisiyle yükselişin başladığını kaydeden Zeytinoğlu, “Önümüzdeki aylarda da bu yükselişin devamını bekliyoruz. Merkez Bankası verilerine göre ise ülkemiz sanayisinde nisanda kapasiteler yüzde 75,3 ile bir önceki aya göre 1 puan ve bir önceki yıla göre 1,2 puan artış gösterdi. Otomotiv ve makine sektöründe kapasite kullanım oranları yüzde 80 düzeyine çıktı. Kapasite kullanım oranlarının artması ekonomide canlanma sinyalleri veriyor” dedi.

26 Nisan 2016 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR