İSU KÖYÜMÜZE ASLA GİREMEZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş ve İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile beraberlerindeki heyet önceki gün Pazarçayırı ve Balaban köylerini ziyaret ed...

BÜYÜT

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş ve İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile beraberlerindeki heyet önceki gün Pazarçayırı ve Balaban köylerini ziyaret ederek muhtarlar ve köy sakinleri ile görüşerek fikir alışverişlerinde bulundular
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Meclis Üyesi Erdal Baş, Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, İl Genel Meclisi üyesi Ahmet Uzun, İl Gençlik Kolları başkanı Ozan Aksu, Kenan Diler ve partililerden oluşan bir heyetle önce Kartepe’nin Pazarçayırı Köyü’ne ziyarette bulundular. Takılmak istenen su sayaçları ile ilgili Büyükşehir’i şikayet eden Muhtar Remzi Güler, “Üç sayaç takmak da nesi? Zaten biz bir tanesine bile izin versek bunu ödemekte zorlanacağız. 20 tona kadar tonu bir lira dediler ama hayvanların içme suyuna ve tarlanın sulanması için hortumlarımızın çıkış noktasına bile ayrı sayaç bağlamak istiyorlar. Biz hayvana içirdiğimiz suyun parasını nasıl verelim? Tarım yapın diyorlar ama sonra da tarıma harcanacak suyun parasını almaya kalkıyorlar. Hem de bizim paramızla yapılan içme suyu şebekemizin olmasına ve suyu bizim getirmiş olmamıza rağmen. Bu nasıl tarım olacak, bu nasıl hayvancılık olacak bilen yok. Asla ikinci ve üçüncü sayaçları taktırmayacağız. Gelirler ama çıkamazlar” dedi.
KÖYLÜNÜN NABZI YÜKSEK
Köylünün nabzını yoklamak için köy ziyaretlerine çıkan Hurşit Güneş ve Yalçın Kuşkan, köylünün nabzının ve tansiyonunun yüksekliği karşısında şaşırdılar ama hak verdiler. Milletvekili Hurşit Güneş, “Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı tamamen köylüyü soymak ve cebinde ne var ne yoksa almaktır. Kanunen sayaç takma ve en az bir sayaçla su kullanımını kontrol altında tutmaya yetkileri bulunmaktadır ama köylünün kendi cebinden getirdiği suyu da ücretlendirmeye çalışmaları ne kadar çaresiz kaldıklarını göstermektedir “dedi.
KÖYLÜYE SALDIRIYORLAR
Pazarçayırı Köyünü ziyaretleri sırasında konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, “Parasız kalınca köylüye bile saldırmaya ve ceplerinde ne var ne yoksa almaya kalkıyorlar. Hem de köylünün kendi cebinden harcayarak dağdan getirdiği suyun parasını bile almaya kalkışmaları boşuna değil” dedi. Meclis Üyesi Erdal Baş ise, “Köylünün pınarlardan kendi gücüyle getirdiği suyun bedelini sadece tek sayaçla almak yerine üç ayrı sayaçla hem hayvanını hem de tarlasını suladığı suyun parasını bile almaya kalkmak acizlikten başka bir şey değildir. Hiç olmazsa tarım ve hayvancılık çabalarından su parası alınmasın” dedi. CHP heyeti daha sonra Balaban Köyü’ne geçerek köy sakinleri ile buluştu.
İSU BALABAN’A ASLA GİREMEZ
Balaban Muhtarı Cumhur Karakadılar “Hayvanın içtiği suya para olur mu? Tarıma harcanan suya para olur mu? Biz bunları kaça alıp kaça satacağız? Hani tarım yapın deniyordu? Bu şartlarda köylüm nasıl tarım yapsın, nasıl hayvancılık yapsın? Artezyenlere bile sayaç takacaklarmış. Zor biraz. İSU buraya asla giremeyecek. Biz dedelerimizi Çanakkale’de bıraktık. Bunun sonu iyi olmaz. İSU’nun adını duyan diken üstünde köyde. İki kadın görmüşler ve gençler hemen sormuşlar İSU’dan mısınız diye. Evet deseler dayağı yemişlerdi. Bunları bilsinler diye anlatıyorum. Bu köyün tüm hatlarını biz yaptık. Suyu biz getirdik. Bunlara ne oluyor? Biz üç katlı toplam 750 metrekare büyüklüğünde sağlık ocağı yapıp bunlara verdik. Nevzat Doğan bu binaya pavyon dedi. Az daha yumruk yumruğa kavga ediyorduk. Şimdi bu binayı geri almaya çalışıyoruz ve alacağız. Biz mevzilerimizde bekliyoruz, gelsinler görelim” şeklinde endişe verici açıklamalarda bulundu.
HURŞİT GÜNEŞ’TEN İLGİNÇ AÇIKLAMA
Meclis Üyesi Erdal Baş ise, “Bu konunun TBMM’de tartışmaya açılması ve köylünün durumunun tekrar ele alınması gerekiyor” dedi. Pazarçayırı ve Balaban köylerinde muhtarlar ve köy sakinleri ile görüşen Hurşit Güneş, “PKK’yı dağdan indirmek ve evlatlarımızın ölümlerinin önüne geçmek adına görüşmelerin başlamasından yanayız. Bu duruma artık bir son vermeliyiz. Konuşup anlaşıp, silah bırakmalarını sağlamalıyız” dedi ve her iki muhtardan da ayrı ayrı olumsuz tepkiler aldı. Muhtarlar PKK, BDP ve Kürtler konusunda tepkili açıklamalarda bulunarak bu durumun hoş karşılanmadığı yorumlarında bulundular.

18 Haziran 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR