Belediye-İş Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan Hedef işçilerin tamamı

Belediye-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan, işçi geçişlerini uzun süreli örgütlenme mücadelesi ve işverenin sendika seçme iradesine mü...

BÜYÜT

Belediye-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan, işçi geçişlerini uzun süreli örgütlenme mücadelesi ve işverenin sendika seçme iradesine müdahale etmemesi olarak açıklarken, hedeflerinin Büyükşehir ve bağlı şirketlerde çalışan 5 bin 500 işçiyi örgütlemek olduğunu söyledi.

Belediye-İş Sendikası’na işçilerin geçişi hız kesmiyor. Gelişmeleri şube binasından takip eden sendikanın Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, yaptığı açıklamalarla işçilerin geçişini değerlendirdi. Şube başkanlığına atanan eski Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uysal’ın örgütlenme mücadelesini nasıl etkilediği konusunu da değerlendiren Özkan, “Adnan Uysal arkadaşımız kent tarafından sevilen, destek görülen, belediye tarafından da takdir gören bir arkadaşımız. Kendisini SEKA direnişinden de kent çok iyi tanıyor. Asıl eski başkanımız Sedat Küçük ve yönetimine teşekkür etmek istiyoruz. Kendileri görevlerinden feragat edip yeni bir heyecan getirdi. Örgütlenme çalışmasını uzun zamandır sürdürüyorlardı. Oldukça da başarı elde ettiler. Kendilerine bu manada genel merkez olarak teşekkür ederiz” dedi.

İŞÇİYİ DAĞA KALDIRDILAR
“İşçiler Hizmet-İş’i sendika olarak görmüyor” diyen Özkan, “İşçiler dağa kaldırılmış, dövülmüş. Bundan dolayı zaten Hizmet-İş Sendikası’ndan ayrılıp sendikamıza geliyor. Sendikamızın 20 yıllık Kocaeli geçmişine baktığınız zaman zaten tertemiz bir sendika görürsünüz. İşçiler, sendikamızda kalmak istiyorlardı fakat İbrahim Karaosmanoğlu işçilere baskı uygulamış, işçiler Hizmet-İş Sendikası’na geçmişti. Karaosmanoğlu bu dağa kaldırmaları, dövmeleri görünce önemli bir adım attı. Anayasa’ya göre işçinin sendika seçme hakkını uygulayıp, işçiye sendika seçme hakkı tanıdı. Bundan dolayı işçiler, sendikamıza akın ediyor” şeklinde konuştu.

HEDEF 5 BİN 500 İŞÇİ
Sözlerine yapılan katılımlarla devam eden Özkan şunları kaydetti “Sendikamıza yoğun bir şekilde üye katılımı yapılıyor. Büyükşehir İSU, Karamürsel İSU, Gölcük İSU, Körfez İSU, Park ve Bahçeler, Fen İşleri, Otobüs İşletmeleri gibi birimlerden işçiler sendikamıza yoğun katılım gösteriyor. Şu ana kadar 3 bin 500 katılım gerçekleşti. Bizim sendika olarak hedefimiz 5 bin 500’dür. Yani biz işçilerin tümünü sendikamızda görmek isteriz. Hizmet-İş Sendikası işçi katılımlarını reddetse de işçiler, sendikamızı tercih ediyor.”

YETKİ BAŞVURUSU EYLÜLDE
İşçilerin çoğunluğunu ellerinde bulundurduklarını söyleyen Özkan, “Biz şu an yetkiyi alabilecek pozisyondayız. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eylül ayında yetki için başvurup, yetkiyi almak istiyoruz. Kimse işçilere talimat vermiyor, işçiler kendi öz iradesiyle sendikamıza geçiyor. Bundan dolayı Genel Merkez yönetimi yetki alındığında tam kadro Kocaeli’ye gelecek, yöneticilerle görüşüp teşekkür edecek, ardından ise İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşecek” diye konuştu.

15 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR