KO-MEK’ten aile ekonomisi eğitimi

“İHTİYAÇ MI? İSTEK Mİ?” “KO-MEK Aile Okulu” projesinin bu haftaki konuğu AEP Formatörü Şengül Yiğit, evde ekonomiyi düzenlemek için kursiyerlere öne...

BÜYÜT

“İHTİYAÇ MI? İSTEK Mİ?”

“KO-MEK Aile Okulu” projesinin bu haftaki konuğu AEP Formatörü Şengül Yiğit, evde ekonomiyi düzenlemek için kursiyerlere önerilerde bulundu. Şengül Yiğit, öncelikle alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek,“alışverişe çıkarken öncelikle bir listemiz olmalıdır. Listeyi oluştururken de bütçemize uygun ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Bir ürün alırken bunun ihtiyaç mı, yoksa isteğimiz mi olduğunu bilmeliyiz. Öncelik her zaman evimizin ihtiyaçları olmalıdır. Bu soruyu yemek yerken, alışveriş yaparken birçok durumda kendimize sormalıyız. İhtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra isteklerimize yönelebiliriz” dedi.

 

“PAKET TOPLUMU OLMAYALIM”

AEP Formatörü Şengül Yiğit, son yıllarda hazır gıdalara Türk toplumunun fazla rağbet gösterdiğini dile getirerek, “Bizim toplumumuz kendi konservesini, meyve suyunu ve çorbasını kendisi yaparken bir anda hazır gıdalar kullanan paket toplumu olmaya başladı. İnsanımız artık çorbayı dahi hazır çorba alarak yapıyor. Bu bizim geçmişimizle örtüşmeyen bir durum ve sağlık açısından da doğal beslenmek daha faydalıdır. Biz artık hazır gıda kullanımını minimuma indirip özümüze dönerek kendi meyve suyumuzu yani kompostumuzu kendimiz yapalım.  Hem sağlığımız hem de ekonomimiz açısından daha yararlı olacaktır. Hazır ürünler, yemekler yerine kendimiz emeğimizle yemeklerimizi yaparsak hem onun lezzeti farklı olur hem de sağlığımız açısından daha iyi olur” dedi.

 

“İNSANIN İSTEKLERİ SONSUZDUR”

Aile Okulu projesi ile KO-MEK’te eğitim gören kursiyerleri aile ekonomisi konusunda bilgilendiren Şengül Yiğit, “İnsanların istekleri bitmez. 2 bin TL maaş alan birinin isteği 200 bin TLlik bir arabadır. Yani kimsenin isteği gelirine göre değildir.  Ama ihtiyaçlarımız sınırlıdır. Bu yüzden bütçemizi belirlerken sonsuz isteklerimizi değil, ihtiyaçlarımıza göre hareket etmeliyiz. İhtiyaçları karşılanan bir aile mutlu olur. İsteklerinin peşine düşen aile ihtiyaçlarını göz ardı edeceği için o ailede sorunlar oluşur” dedi.

 

EĞİTİMDE AŞURE ETKİNLİĞİ

Aile Okulu projesi ile KO-MEK’te eğitim gören kursiyerlere Mehmet Ali Paşa ve Kuruçeşme Kurs Merkezi kursiyerleri aşure yaptı. Aşureler eğitim gören kursiyerlere eğitim sonrasında ikram edildi.

 

“ÇOCUĞUN MANEVİ EĞİTİMİ”

İki haftadır eğitimlerine devam eden KO-MEK Aile Okulu Projesi’nin önümüzdeki hafta konuğu Pedagog Ali Çankırılı olacak. KO-MEK Aile Okulu eğitmenleri arasında yer alan Ali Çankırılı KO-MEK kursiyerlerini “Çocuğun Manevi Eğitimi” adlı semineri bilgilendirecek.

16 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR