AVON çalışanlarından kadınlara destek

Yaklaşık 2 haftadır devam eden AVON çalışanlarının direnişine Kocaeli Kadın Emeği Kolektifi üyeleri de destek verdi. İstanbul Kağıthane ve Gebze fabr...

Yaklaşık 2 haftadır devam eden AVON çalışanlarının direnişine Kocaeli Kadın Emeği Kolektifi üyeleri de destek verdi. İstanbul Kağıthane ve Gebze fabrikaları önünde devam eden direniş gün geçtikçe kadınların destek vermesiyle büyürken AVON çalışanları haklarının verilmesi için sonuna kadar direneceklerini dile getirdi.

 

ice11-024.jpg

 

'HEM ALINIP SATILACAK MIYIZ'

Öte yandan 10 yıllık AVON çalışanı olan ve 2015 yılının en iyi çalışanı seçilen Eylem Görgün 19 Mayıs'ta resmi tatil olmasına rağmen işyeri tarafındna arandığını belirterek iş aktinin birden bire fesh edildiğini söyledi.Firma yetkilisi tarafından fabrikaya iş çıkışını alması için çağırılan Görgün, 20 Mayıs günü fabrikaya geldiği halde fabrikadan içeri alınmadığını ve iş çıkışının verilmediğini ifade etti. Hukuk yoluyla fabrikaya ihitar çeken Görgün fabrikada hizmet veren taşeron fimranın değiştirilmesinin ardından bu olayların yaşandığını belirterek, "10 yıldır çalışıyoruz bizi hep alıp satacaklar mı" dedi.

 

MOBİNG VE TACİZ

Kadınların fabrika içinde sendikalaştıklarını söyleyen Görgün, fabrikada sendika faaliyetleri yürütüldüğü için iş veren tarafındna baskı yapıldığını ifade ederek 10 yıldır çalışan elamanların taşeron firma tarafından deneme süresine tabii tutulduğunu ve çalışma departmanlarının değiştirldiğini söyledi. Fabrikada çalışan kadınlar iş koşulları sebebiyle bel fıtığı, boyun fıtığı, kol ve ayak hastalıklarına maruz kaldığını ayrıca mobing ve tacize de uğradıklarını dile getirdiler.

 

'DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'

Gerçekleştirdirdikleri eylemin amacının işverene gözdağı vermek olduğunu belirten Görgün, "Haklarımızı alana kadar direneceğiz. AVON çalışanları hem İstanbul Kağıthane'de hem de Gebze direnmeye devam edecek. Fabrika zenginleşiyor, olan yine kadınlara oluyor. Kadnlar hem fabrikada hem de dışarıda kullanılıyor. Direnişimiz sürecek, tüm kadınları bize detek vermeye çağırıyorum" dedi.

07 Haziran 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR