Zeytinoğlu’ndan uyarı!

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, olası doğalgaz ve elektrik zamlarının sanayiyi önemli oranda etkiliyeceğini vurgulayarak , “Girdi maliy...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, olası doğalgaz ve elektrik zamlarının sanayiyi önemli oranda etkiliyeceğini vurgulayarak , “Girdi maliyetlerindeki bu artış tedirginlik oluşturuyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, 1 Nisan'da doğalgaza gelecek olası zammı elektrik fiyatlarına yansıtmak zorunda kalabileceği belirtiliyor. Elektrik ve doğalgaz tarifeleriyle ilgili son kararı Enerji Bakanı Taner Yıldız verecek. Olası zammı değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli, sanayideki ağırlığı nedeniyle, elektriği yoğun tüketen bir ildir. İlde tüketilen elektriğin de yüzde 70’inden çoğunu sanayi tüketmektedir. Bugün ilimiz sanayisinin rekabet gücünü etkileyen en önemli nedenlerin başında girdi maliyetlerinin yüksek olması gelmektedir.

REKABET GÜCÜ AZALIR

Yüksek enerji maliyetleri üretimi daha da maliyetli hale getirmektedir. Rekabet gücümüzü artırmamız, girdi maliyetlerimizi Çin, Hindistan gibi rekabet ettiğimiz ülkelerin girdi maliyetlerine çekmemizle mümkün olabilecektir.” Dedi.
Yapılan zamların etkisiyle önümüzdeki dönemde ihracatta bir azalma olacağından endişelenen Zeytinoğlu, “Veriler bize ihracatta ve kapasitelerde azalma olduğunu işaret ediyor. Malumunuz ihracatçılarımızın en önemli girdisini elektrik oluşturuyor. Tam desteğe ihtiyacımız olduğu bu dönemde zamlarla olumsuz yönde etkileneceğimizden endişeleniyoruz” açıklamasında bulundu.

23 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR