HERŞEY YAVRU VATAN İÇİN

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından Ankara’da ’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayı K.K.T.C.’nin geleceğine akademik düzeyde tartışılan...

BÜYÜT

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından Ankara’da ’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayı K.K.T.C.’nin geleceğine akademik düzeyde tartışılan bir toplantı düzenledi. Çalıştay büyük ilgi gördü. EkoAvrasya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren önümüzdeki dönemde daha farklı çalıştaylar düzenleyerek K.K.T.C.’yi uluslararası gündeme taşıyacaklarını bildirdi.

’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayı na katılan K.K.T.C. Maliye Bakanı Ersin Tatar, K.K.T.C.'nin geleceğinin Türkiye ile birlikte geliştiğini belirterek, "Vizyon doğruysa bu potansiyeli değerlendirmek için geleceğe umutla bakmak lazım" dedi. Çalıştaya Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ile çok sayıda akademisyen katıldı.


“KIBRIS’TA SU MESELESİ SIKINTIDIR”
Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen ’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştaya, K.K.T.C. Maliye Bakanı Ersin Tatar, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak katıldı. Bakan Tatar, yaptığı konuşmada, Kıbrıs'a verilen önemin bir ifadesi olarak bu toplantı düzenlendiğini bildirdi. K.K.T.C.'nin geleceğinin Türkiye ile birlikte geliştiğine dikkati çeken Tatar, "Birtakım yapısal bozukluklar, yanlışlıklar idarede birtakım yanlışlıklar vardır, vizyon doğruysa bu potansiyeli değerlendirmek için geleceğe umutla bakmak lazım" dedi. Türk hükümetinin de büyük desteğiyle su projesi asrın projesi gerçekleştirildiğini belirten Tatar, proje hakkında bilgiler verdi.

"Kıbrıs'ta su meselesi bir sıkıntıdır" diyen Tatar, gerektiğinde Rumlarla da bunun paylaşılabileceğine işaret etti. Tatar, "E-devlet projesine ilişkin olarak, "Hedef 3 yıl içinde K.K.T.C.'nin e-devlet'e geçmesi" dedi. Ekonominin kayıt altına alınmasının önemine vurgu yapan Tatar, geleceği kurtarma adına yapan düzenlemelerde birlik içinde hareket edildiğini anlattı.

“Kıbrıs Türklüğünün varlığı, gelecek vizyonun en önemli anahtarıdır.”
Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ise, Kıbrıs fotoğraflarının bulunduğunu sergiyi gezerek, "Kıbrıs'ta bu kadar Osmanlı eseri olduğunu bilmiyordum, Kıbrıs'ta yaşayan insanımız da belki bu kadar eser olduğunu bilmiyordur" dedi. Kıbrıs'la ilgili konuların kendi açılarından duygusal konular olduğuna işaret eden Üstün, Kıbrıslılar için de bunun böyle olabileceğini söyledi. Türkiye hükümetinin sürekli iradesini gösterdiğine dikkati çeken Üstün, bu çalıştayların siyasete yön vereceğini ifade etti. Kıbrıs'ta K.K.T.C.'nin en önemli açısının Kuzey Kıbrıs Türklerinin güvenlikle yaşayacakları bir ortamdan geçtiğini belirten Üstün, "Kıbrıs Türklüğünün varlığı, gelecek vizyonun en önemli anahtarıdır" şeklinde konuştu.

Öte yandan, K.K.T.C.'den Cumhurbaşkanlığı E. Müsteşarı Ergün Olgun, Yakındoğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun, K.K.T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Dr. Şahap Aşıkoğlu, K.K.T.C. Cumhuriyet Meclisi Özel Kalem Müdürü Gökhan Güler çalıştayda birer sunum yaptılar.

EkoAvrasya Derneğinin öncülüğünde 12 Mayıs 2012’de (BUGÜN) Ankara’da düzenlenen ’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayına yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet adamı, siyasetçi, akademisyen ve gazeteci katıldı. EkoAvrasya Derneğinin özel çabası ile organize edilen çalıştayda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin gelecek vizyonu tartışıldı. Yapılan konuşmalar bir kitap haline getirilerek akademik hayata katkı sağlanacak.

ÇALIŞTAYA KONUSUNDA UZMAN KİŞİLER KATILDI
Çalıştayın ilk oturumunun başkanlığını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Dr. SoyalpTamçelik yaptı. Çalıştayda Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Pro Dr Ata Altun “Kıbrıs Müzakalerinde son durum”,Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamuran Reçber “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne İzolasyon Politikasının Uygulanmasının Uluslararası Hukuk Açısından Değerlendirilmesi”, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Aktaş“K.K.T.C.’nin Türk ve İslâm Dünyasına Açılımı”, Lefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Hasgüler “Kuzey Kıbrıs’taki Tecrit ve Kamu Diplomasisi”, K.K.T.C. Cumhurbaşkanı E. Müsteşarı Ergun Olgun “Doğu Akdeniz’de Hidrokarbon Politikaları ve Kıbrıs” konulu konuşma yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelecek vizyonuna ışık tuttular.


ÇALIŞTAYIN 2. OTURUMUNDA KİMLER KONUŞTU?
Çalıştayın ikinci oturumunun başkanlığını ise Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soyalp Tamçelik yaptı. İkinci oturumda Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran “Kıbrıs Meselesinde Yeni Açılımlar”, Lefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Cellatoğlu “K.K.T.C.’nin Bilişim Sektöründeki Yeri”, K.K.T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Dr. Şahap Aşıkoğlu “K.K.T.C.’de Turizmin Kalkınmadaki Etkisi”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soyalp Tamçelik “Kıbrıs Türk Halkında Madde-Mana Bütünleşmesi ve Sosyal Tipolojisi Üzerinde Bir Model Denemesi (Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Yapılanmada Paradigma Değişiklikleri)”, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Erarslan “K.K.T.C. ve Eğitim Vizyonu ‘Eğitim Bir Ülkenin Çıkışı Olabilir Mi’ Sosyo-Ekonomik Bir Analiz”, USAK - Enerji Güvenliği Araştırmaları Merkezi Hasan Selim Özertem “Doğu Akdeniz'de Enerji Savaşları”, K.K.T.C. Cumhuriyet Meclisi Özel Kalem Müdürü Gökhan Güler “K.K.T.C.’nin Tanıtılmasına Dair Stratejiler” konulu konuşmalar yaparak Kıbrıs vizyonunun geleceğine akademik bakış açısı sundular.

3. OTURUMDA KIBRIS MÜZAKERELERİ VE MARAŞ MESELESI KONUŞULDU
’’Kuzey Kıbrıs Gelecek Vizyonu’’ çalıştayının 3. Oturumunun başkanlığını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran yaptı. Oturumda Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ulvi Keser “Kıbrıs'ta Posta Faaliyetlerinde Rum Propagandası 1960-2012”, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Âdem Kara “XVIII. ve XIX. Yüzyılda Kıbrıs’ta Fiyat Hareketleri”, Gazeteci Necdet Sivaslı “K.K.T.C.’nde Tarımın Geleceği ve Önemi (Siyasî ve Ekonomik Boyutu)”, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Gözde Yaşin Kılıç “Kıbrıs Müzakerelerinde Maraş’ın Durumu”, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kutluhan Yazıcı “Bağımsızlığın 40. Yılında Kuzey Kıbrıs Vizyonu” konulu konuşmalar yaptı.

14 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR