Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi düştü

        Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, YD-ÜFE mayısta...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, YD-ÜFE mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,62 düşüş, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 0,92, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,93 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,03 artış gösterdi.

 

MADENCİLİK ARTTI

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,42 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,66 düşüş görüldü.

 

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ

BİLGİSAYARDA

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; yüzde 4,98 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 2,87 ile kağıt ve kağıt ürünleri, yüzde 2,6 ile makine ve ekipmanlar alt sektörleri oldu. Buna karşılık metal cevherleri yüzde 4,71, deri ve ilgili ürünler yüzde 0,57 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler oldu. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, mayısta en yüksek aylık düşüş sermaye malında, en yüksek yıllık artış ise dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.

25 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR