18 köy ve tarım arazileri su altında kalacak

Perşembe günü konu hakkında ÇED toplantısının yapılacağı köyleri ziyaret eden CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, “Birileri zengin olsun diye kimse yurdund...

Perşembe günü konu hakkında ÇED toplantısının yapılacağı köyleri ziyaret eden CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, “Birileri zengin olsun diye kimse yurdundan olmayacak” dedi.

 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köyü’ne giderek yarım asırdan fazla Sungurlu Barajı’nın gölgesinde, ev ve topraklarını kaybetme korkusuyla yaşayan Akçaova halkının yanında yer aldı.  Milletvekili Hürriyet’e ilçedeki gezisinde, CHP Kandıra İlçe Başkan ı Recep Şenol, meclis üyeleri Erdal Açıkgöz ve Hamza Biçer, Teksen Köyü Muhtarı Ziyaeddin Sağlam, Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yücel ve köylüler eşlik etti.

 

HÜRRİYET’TEN YARDIM İSTEDİLER

Köyleri ve tarım arazileri sular altında kalacak olan köylüler, Akçaova Köyü’nde ÇED toplantısı yapılacağını, ancak toplantıya karşı olduklarını ve barajı istemediklerini kaydetti. Baraj için kendilerine herhangi bir yer gösterilmeden yurtlarını terk etmek zorunda bırakıldıklarını ve tarım arazilerinin sular altında kalacağını söyleyen köylüler Hürriyet’ten destek istedi.

 

“PROJEDE RANT VAR”

Akçaova ve Teksen köyleri ile boşaltılacak olan diğer köylerin direnişlerinin kendi mücadelesi olacağını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “13 yıldır ‘Sadece ben bilirim, ben ne diyorsam öyle olur’ diyen bir yönetim anlayışıyla mücadele ettik. Her projenin altından bir rant hikayesi ve birilerini zengin etme hikayesi ortaya çıkıyor” dedi.

 

HANİ 2071’E KADAR SU İHTİYACI YOKTU?

Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyet, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmayacağına dair sözlerine de dikkat çekerek, “Madem sorun yok, o zaman neden ekonomik ömrü 50 yıl olan bir baraj yapılmak isteniyor? Bir tarafta birinci sınıf tarım arazilerine çivi çakamayan köylü, diğer tarafta rant ekonomisi uğruna o tarım arazilerine istediğini yapan ve yağmalayan hükümet. Yöre halkının kulağına el altından AKP'li milletvekili ve bürokratların el altından yer topladıkları gibi bilgiler geliyor. Burayla ilgili kararlar alacak insanlar sizlersiniz. Bundan sonraki süreci hep beraber takip edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

SULAR ALTINDA KALACAK KÖYLER

Yapım fikri 1954 yılında atılan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu Projesi için Kandıra’ya bağlı Akçaova ve Teksen köyleri, İSKİ’nin koruma alanı bölgesi ilan edildi ve 2005 yılında ise köylere imar yasağı geldi. O tarihten beri evlerine bir çivi bile çakamayan yöre halkı şimdi de baraj yüzünden yurtlarından edilmek isteniyor. Akçaova ve Teksen köylerinin haricinde baraj altında ve baraj havzası içinde kalacak olan Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar köyleri de boşaltılacak. Boşaltılacak köylerin içerisinde tarım arazileri de bulunuyor. Konuyla ilgili olarak Kandıra’nın Akçaova Köyü’nde köylüler ve İSKİ yöneticileriyle Perşembe günü saat 11.00’da ÇED toplantısı yapılacak.

 

BARAJIN YAPIMI İLE SULAR ALTINDA KALACAK KÖYLER

Akçaova Köyü

Akıncı Köyü

Avdan Köyü

Ağaçağıl Köyü

Çalyer Köyü

Deliveli Köyü

Nasuhlar Köyü

Şerefsungur Köyü

Karadivan Köyü

Hacışeyh Köyü

Tatar Ahmet Köyü

Çakmaklar Köyü

Teksen Köyü

Selametli Köyü

Çalca Köyü

Kubuzcu Köyü

Gebeşler Köyü

Yağcılar Köyü

 

KANDIRA HALKI İSTEMİYOR

İstanbul’da yaşanabilecek su sıkıntısına çözüm bulunması amacıyla DSİ ve İSKİ tarafından 1954 yılında Kandıra Akçakoca Köyü’nde Sungurlu Barajı’nın yapılmasına karar verildi. Alınan bu karar sonrasında bölgede hiçbir çalışma yapılmadı. Şimdi bu iki kurum Perşembe günü saat 11.00’de Akçakoca Köyü’nde yapılacak olan ÇED toplantısına köylüler tepki göstermeye hazırlanıyor.

 

İKİ BARAJ KURULACAK

İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Melen Barajı'nın inşaatını sürdüren Devlet Su İşleri, Ağva'da 2 baraj yapmak için ilk adımı attı. DSİ, 88 metrelik Sungurlu ve 44,5 metrelik Osmangazi barajlarının projelerinin hazırlanması için çalışma başlattı. Sungurlu Barajı, Ağva'da Sungurlu Deresi üzerinde yapılacak. İçme, kullanma ve endüstri suyu amaçlı yapılacak barajın temelden yüksekliği 88 metre olacak. Osmangazi Barajı da Ağva'da Göksu Deresi üzerinde yapılacak ve yüksekliği 44,5 metre olacak.

 

YAPIM İÇİN İHALE

İki barajın projelerinin hazırlanması için önceki gün ihale düzenlendi. Projelerin 400 günde hazırlanması planlanıyor. Projelerin hazırlanmasının ardından, barajların yapımı için ihale düzenlenecek. Doluluk oranlarının yüzde 27.67'ye düştüğü İstanbul barajlarında 240 milyon 322 bin metreküp su bulunuyor. Bu oranın son 10 yılın en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Baraj havzası içinde kalan köylerindeki evlerin sahipleri, kanun gereği üzerinde herhangi bir çalışma yapamadığı evlerinin kamulaştırılması için İSKİ’ye başvurabilecek.

bar2-003.jpg

20 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

kadır - ıskının hangı bolgesıne muracat edıcez bılen varmı

Yanıtla . 0Beğen 20 Temmuz 09:13
04

Memik Tuzcu - Su altında kalacak tarlalara, dönüm başına ne kadar para verirler? Tarlalar hiç olup gidecekmi?

Yanıtla . 0Beğen 20 Temmuz 09:13
03

sbasaran - Çakmaklar Su Altinda Kalmaz... Kalamaz.... Teknoloji Yetmez....

Çakmaklari Ancak Yağmurda Islak Görürsünüz... Dereyi Görmeden Paça Sivatanlar Önce Gelin Köyün Nerede Olduğunu Görün.... Gelmişken Bir Bardak Soğuk Aşaği Pinar Suyu İkramiiz Olsun... :-)

Yanıtla . 0Beğen 20 Temmuz 09:13
02

mustafa - K

Gebeşler köyü su altında kalacakmi

Yanıtla . 0Beğen 20 Temmuz 09:13
01

ahmet - Baraj kurulcaksa buradan tüm kent faydalanacak,Ama Ataşehir de ki gibi rezidance yapılıp birilerine 17 daiere verilecekse yapılmasın tabi!

Yanıtla . 0Beğen 20 Temmuz 09:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR