20 bin işçi zam alamayabilir

Türkiye genelinde 200 bin işçinin çalıştığı 905 işyeri ve ilimizde 20 bin işçinin çalıştığı 50 işyerine hala yetki vermeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik...

BÜYÜT

Türkiye genelinde 200 bin işçinin çalıştığı 905 işyeri ve ilimizde 20 bin işçinin çalıştığı 50 işyerine hala yetki vermeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na işçiler tepkili. Yetki verilmediği için sözleşme masasına oturulamıyor. Yasa gereği, örgütlü ve yetkili olunan işyerlerinde yeni yetki için dört ay önceden bakanlığa başvuru yapılıyor. İşçiler ile işverenlerin toplu sözleşme masasına oturması için bu süre içinde yetki alması gerekiyor. Yeni sendikalı olan yerlerde ise bir ay içinde yetki başvurusu yapılıyor.
OCAK’TAN BUYANA SES YOK
Gerek ülke genelinde gerekse ilimizde Ocak, Şubat ve Mart aylarında sendikalar tarafından yapılan yetki başvurularına hala yanıt verilmedi. Toplu sözleşme yapmaları tehlikeye girdi. İlimizde yetki verilmeyen Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Çelik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan yaklaşık 20 bin işçi, yetkinin çıkması ve sözleşme süreçlerinin başlamasını bekliyor. Mevcut haliyle işverenle masaya oturulamıyor.
BÜYÜK ŞİRKETLER VAR
Türkiye'nin en büyük toplu iş sözleşmesi olan MESS görüşmeleri ise 1 Eylül’de başlayacak. İlimizde MESS’te olan onlarca işyerinde sözleşmeler tehlikeye girdi.
Geçtiğimiz günlerde, bakanlık ile görüşme masasına oturan konfederasyon başkanları, bakanlığın protokol yaparak sorunu aşalım teklifini hukuksuzluk kabul ederek kabul etmiyor.
600 BİN İŞÇİNİN
SÖZLEŞMELERİ TEHLİKE DE
Sendikalar, daha önce olduğu gibi dört ay önceden yaptıkları yetki başvurusuna dayanarak, toplu sözleşme yetkisinin gönderilmesini istiyor. İşçiler tedirgin ve tepkili. Yılbaşında kadar Bakanlığın yetki vermeme tutumu sürerse, bu kez kamu işyerlerindeki sözleşmelerde tehlikeye girecek ve 600 bin çalışan mağdur olacak.

02 Ağustos 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR