Şelale Projesi’ne Kültür Bakanlığı’ndan 500 bin lira

İzmit Belediyesi Meclisi’nin belediye hizmet binasında gerçekleşen mart ayı oturumunda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlandı. Kadınlar Günü'ne de...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi Meclisi’nin belediye hizmet binasında gerçekleşen mart ayı oturumunda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlandı. Kadınlar Günü'ne denk gelen İzmit Belediye Meclisi'nde kadınlar kürsüyü ele geçirdi. Toplantıya CHP'li Günay Atun, Gülümser Ayhan, Elif Bülbül ile AKP'li Emine Zeybek ve Emine Okanalp başkanlık yaptı. Koltuğunu bayanlara kaptıran ancak yetkilerini koruyan Başkan Doğan, kadınlara meclisin yakıştığını söyledi. Şelale projesi olarak bilinen Kültür Tepesi Projesi'nin devam etmesi için Kültür Bakanlığı'ndan 500 bin lira talep ettiklerini belirten ve bunun için şartlı bağış yetkisi istediklerini söyleyen Başkan Doğan zaman kaybetmemek için meclisin hemen karar vermesini istedi. Ancak CHP'liler konuyu plan ve bütçe komisyonuna havale etti.

GÖREVİNİZİ YAPIN
Bayanların başkanlık ettiği meclis toplantısında gündem görüşülmeden önce CHP adına Gülümser Ayhan ve AKP adına milletvekili aday adaylığı için istifa eden Emine Zeybek söz aldı. Zeybek, kadınların sorunlarının yoğun olarak gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.
CHP’li Meclis Üyesi Günay Atun tarafından da kadınlar günü dolayısıyla şiir okudu.

CHP’li Meclis Üyesi Gülümser Ayhan ise “Bütün kürsüler erkekler tarafından işgal edilmiş durumdadır. CHP-AKP’li olmak önemli değildir. Son 7 yılda kadınlara şiddet artmıştır. Kadınlarımız öldürülmektedir. Beyler, hükümet, bakanlar neden duruyorsunuz. Aliya Kavaf bizlere sahip çıkmalıdırlar. Lütfen görevinizi yapın. Her gün 5 kadın ölüyor. Eğer beceremiyorsanız bırakın gidin. Kadına şiddet ve taciz her gün artıyor. Meclisin yüzde 9’u kadınlardır. 3 çocuk yapın evde oturun zihniyeti tarafından yönetiliyoruz. “ dedi.

ŞEKER YOKTU
Milletvekili aday adayı olmak için AKP Grup Başkanvekili görevinden bugün istifa etmesi beklenen İlyas Şeker toplantıya katılmadı. Şeker'in Ankara'ya giden Karaosmanoğlu'nun yerine vekalet ettiği için toplantıya katılmadığı açıklandı. Açıklamaların ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, meclis başkanlık koltuğuna geçti. Meclis gündeminde 24 maddenin görüşmesi yapıldı. Meclis üyelerinden AKP’li Emine Zeybek son defa meclis oturumuna katıldı. Zeybek, meclis üyeliğinden istifa ederek AKP’den 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesinde milletvekili aday adaylığını açıkladı.

NİKAH ÜCRETİ İNDİ
Başkan Doğan “Koltuğumu bir erkek olarak kadına bırakmaktan şeref duyarım. Kalbimizi teslim ettiğimiz kadına koltuğumuzu neden teslim etmeyelim. Kadına oy verilme hakkı verilmediği dönemde ülkemizde hakları verilmiştir. Hala kadınımızın hak etmediği hatta erkeğin hak etmediği olaylar yaşanmaktadır. Töre cinayetleri, kadına fiziksel ve psikolojik şiddet yapılmaktadır. “ dedi. Mecliste ayrıca, nikah kıymak isteyen vatandaşlardan harici salon hizmet bedeli adı altında alınan 250 liranın tarife cetvelinden çıkarılması görüşüldü. Komisyondan gelen rapor doğrultusunda nikah ücreti 100 liraya indirildi.

CHP’LİLER 8 KATA İZİN VERMEDİ
Mecliste ayrıca, nikah kıymak isteyen vatandaşlardan harici salon hizmet bedeli adı altında alınan 250 liranın tarife cetvelinden çıkarılması görüşüldü. Komisyondan gelen rapor doğrultusunda nikah ücreti 100 liraya indirildi. Doğan, Çayırköy'de bulunan Gölkay Park'ta yapılmak istenen 8 katlı otel için, kişiye özel imar planı çıkarılması yönünde izin istedi. Ancak kişiye özel imar planına değil de 8 kata karşı çıkan CHP'liler, izin vermedi. Mecliste, son olarak, kardeş kent Bosna Hersek'in Tranvik Belediyesi'ne park yapılması kararlaştırıldı. Meclis, 5 Nisan'da toplanmak üzere sona erdi. Kadınlar, meclis üyelerine “kadına şiddete hayır” anlamına gelen mor siyah kurdele taktı. Doğan da kadın üyelere ayna ve çiçek hediye etti.

09 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR