“Dershaneler okula alternatif değil, destekleyicidir”

    Kocaeli FEM Dershaneleri yönetiminden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Üniversiteye giriş sistemi YGS ve LYS sınavlarına bağlı olarak deva...

BÜYÜT

 

 

Kocaeli FEM Dershaneleri yönetiminden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Üniversiteye giriş sistemi YGS ve LYS sınavlarına bağlı olarak devam etmektedir. Sınav sistemi değişmediğinden dershanelere ihtiyaç vardır ve dershaneler de eğitime devam etmektedirler. Türkiye geneli Güvender YGS deneme sınavına 250 bin öğrenci girmektedir. Kocaeli FEM Dershaneleri olarak 3000 öğrencimiz YGS sınav heyecanını aslına uygun yaşasın diye sınavımızı Kocaeli Üniversitesi bünyesinde yaptık.

 TOBB SEKTÖR RAPORU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin 2011 Türkiye Eğitim Meclisi Sektör Raporunda dershanelerin bir üst okula hazırlık döneminde oldukça başarılı hizmetler vermesine rağmen, sistem dışı gösterilmeye çalışıldığı ve kapatma için çareler arandığı belirtilmiştir. Bunun sonucunda 50 bini öğretmen 20 bini temizlik ve danışman gibi alanlarda hizmet veren 70 bin kişi dershanelerde çalıştığı söylenmiştir. Raporda dershanelerin ezberci, sadece test tekniği öğreten kurumlar olarak yansıtılmasının doğru olmadığı belirtildi.

OKULLAR PROMOSYAN YAPIYOR

Dershaneler öğrencinin tekrar yapma, anlamadığı konuları sorma, grup çalışması ve sosyal hayata hazırlık gibi konulardaki başarısı belirtildi. Özel dershanelerin okula alternatif değil destekleyici niteliği vurgulandı. Dershaneler veliler açısından da çocuğun eğitim açıklarını kapatmalarını, evde kazanılmayan planlı çalışma alışkanlığının kazanılmasına katkı sağladığı aşikardır. Özel okulların öğrenci bulamayıp promosyonla öğrenci aradığı da bilinen bir gerçektir.

DİLEDİĞİ ALANDA ÇALIŞMA

Özel okula dönüşümde de öğrenci desteğinin sadece kayıt olan öğrenciye endekslenmesi ve bina desteğinin sınırlandırılıp muğlak bırakılması eğitimcileri tedirgin etmektedir. Dava açmama şartına bağlanan arsa desteği ise tehdit unsuru gibi durmaktadır. Anayasamızın 48. Maddesinde geçen “Herkes, dilediği alanda çalışma hürriyetine sahiptir. Özel teşebbüs kurma serbesttir. Hürriyet temeline dayalı bir toplumda irade serbestliği çerçevesinde ferdin sözleşme yapma, meslek seçme ve çalışma hürriyetinin garanti olunması tabiidir” maddesine istinaden açılacak davalar ise mili eğitimi zor durumda bırakabilecek”.

03 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR