Sağlıkta bilgi kirliliği halk sağlığını tehdit ediyor

Uzmanlar bilgi kirliliğinin önüne geçmek için bir araya gelerek “Bilinçli Sağlık Platformu”nu kurdu. Bilinçli Sağlık Platformu’nun sözcüsü Prof. Dr....

BÜYÜT

Uzmanlar bilgi kirliliğinin önüne geçmek için bir araya gelerek “Bilinçli Sağlık Platformu”nu kurdu.

Bilinçli Sağlık Platformu’nun sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, konularında uzman olmayan birçok kişinin her gün beslenme ve sağlıkla ilgili bilgilendirmeler yaptığını  belirterek, “Toplumun sağlıksız beslenmeye ve rastgele, açıkta satılan ürünlere yöneltildiğini, düzenli ilaç almak zorunda olan hastaların ilaçlarını almayı bırakmalarının tavsiye edildiğini, bu durumun halk sağlığını her geçen gün daha da tehdit eder boyuta ulaştığını” vurguladı.


SAĞLIK ALANINDAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ HAREKETE GEÇİRDİ

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, beslenmenin her kişiye göre özel olduğunu, kişinin günlük hayatında enerji dengesine dikkat ederek beslenmesi gerektiğini belirtirken, hasta ve yakınlarına yönelik sağlık ve gıda alanında yanlış bilgilerin ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekerek, “Sağlıklı bireyler günlük aldıkları ve harcadıkları enerji dengelerini gözetmeli,  fiziksel olarak aktif olmalı, hastaların ise yaşları, sağlık durumları, başka hastalıklarının olup olmaması, ilaç kullanma durumlarına göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle hem sağlıklı bireylerin hem de hasta ve yakınlarının medya yoluyla değil, uzmanlara başvurarak beslenmelerini düzenlemeleri ve gerekli tedavileri sürdürmeleri gerekir” dedi.

Halk sağlığı, metabolizma, genetik, beslenme gibi farklı uzmanlık alanlarından akademisyenlerin yer aldığı Platform, ilgili tüm paydaşlarla işbirliği yaparak kamuoyunun bilimsel bilgiler ışığında aydınlatılmasına katkı yapmayı hedefliyor.

09 Aralık 2014 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR