Körfez’de ağaçların üstüne toplu konut projesi

Körfez Belediyesi tarafından insan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılan özel tasarlanmış kuş...

Körfez Belediyesi tarafından insan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılan özel tasarlanmış kuş yuvaları, Körfez’e ayrı bir güzellik katıyor. Körfez Belediyesi, hızlı şehirleşmenin yaşandığı günümüzde kent nüfuslarının büyük bir hızla artması doğal yaşamı ve kuşların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemesinden dolayı çeşitli önlemler alıyor.


Her Türlü Şartlar Göz Önüne Alınarak Proje Hayata Geçirildi

Ayrıca Körfez Belediyesi, doğal yaşamın bir parçası olan kuşlar, özellikle de göçebe kuşlar şehirleşmeden en olumsuz şekilde etkilenen canlılar arasında yer almasının bilinciyle çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde projenin çalışmaları kısa süre içerisinde neticelendirildi. Projenin hayata geçirilmesindeki en büyük etkenlerden birisi ise, kuşların kendi imkânları ile yaptıkları kuş yuvaları diğer canlılar tarafından saldırılara ve olumsuz hava koşullarından dolayı hasarlara neden oluyor. Kuşların rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri ve nesil ve çeşit bakımından sayılarının artması için Körfez Belediyesi Kuş Yuvalarını Körfez çeşitli noktalarına yerleştirdi. Projenin hayata kazandırılmasında ki en büyük etkenlerden biri ise Körfez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri.


Okul Sıraları ‘Kuş Yuvaları’ Oldu

Hayata kazandırılan projenin tamamı %100 geri dönüşümden üretildi. Körfez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri kendi el becerileri ile eski okul sıralarını kuş yuvalarına dönüştürdü. Öğrenciler kullanım dışı eski okul sıraların okulun marangozhanesinde işleyerek kuş yuvası haline getirdi. İlk aşamada 100 adet üretilen kuş yuvaları Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can nezaretinde Tütünçiftlik sahilinde belirlenen noktalara yerleştirildi.


Çeşitli Noktalara Kuş Yuvaları Yerleştirildi

Projenin uygulama aşamasında ilk olarak üretilen 100 adet kuş yuvaları okul bahçelerine, parklara, mesire alanlarına, köylerdeki belirli noktalara, sahil şeritlerine ve dinlenme noktalarına, çamlık alanlardaki ağaçlara yerleştirildi.

Kuş yuvaları Tütünçiftlik sahil şeridinde düzenlenen program ile ağaçlara yerleştirildi. Programa ilgi en üst seviyedeydi. Programa Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, Birim Müdürleri, Belediye Meclis üyeleri, Körfez Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdürü Erhan Önkal, Okul öğretmenleri, Öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Başkan Baran ve Kaymakam Can Öğrencilere Teşekkür Belgesi Verdi

Düzenlenen programda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sinem Çetinkaya projeyi detaylı bir şekilde Belediye Başkanı İsmail Baran ve Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can’a anlattı. Düzenlenen programda projede en büyük katkıları olan Körfez Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine Başkan Baran ve Kaymakam Can teşekkür belgesi takdim etti. 11/F sınıfı öğrencileri Kadir Erkılınç, Recep Akıncı, Arif Meram, Özal Ekren belgelerini Başkan Baran ve Kaymakam Can’dan aldılar. Projede emeklerinin geçmesinden dolayı teşekkür belgeleri ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilen öğrenciler, “projede bizlerinde emekleri olması bizim için bir onurdur. Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızdan bizlere olan ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ederiz” dediler.


Başkan Baran, “Kuş Yuvalarının Sayılarını Daha da Arttıracağız”

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran yaptığı konuşmada, “Emeği geçen bütün arkadaşlarıma bu güzel ve anlamlı çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi. Yaşanabilir, temiz bir kent olmanın göstergelerinden birisinin de o bölgede yaşayan canlı sayısı ve çeşitliliği olduğunu belirten Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran kuş yuvası sayısını artıracaklarını ve üretimine hız vereceklerini belirtti.


Kaymakam Can, “Çok Dikkat Çeken Bir Proje”

Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can ise projenin önemine dikkat çekerek, “Bunun için uğraşan ve emek harcayan öğrencilerimizin alınlarından öpüyorum. Çok dikkat çeken bir projede yer aldılar” dedi. Kaymakam Can öğrencilerle yakın ilişkiler kurarak sıcak ve samimi sohbetler gerçekleştirdi.

Daha sonra Belediye bünyesindeki sepetli araç ile birlikte kuş yuvalarını Körfezlilerin nezaretinde ağaçlara asıldı. Kısa bir tören havasında gerçekleşen programda vatandaşlar böyle bir yaralı projeyi Körfez’de uygulamaya sokan Körfez Belediyesine ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Program toplu resim çekiliminin ardından son buldu.

agac2.jpg

01 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR