Kocaeli değerli bir kent fakat değeri bilinmiyor

        Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan adayı İsmail Hakkı Ayhan ile seçimlerle alakalı güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Projelerinden...

 

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan adayı İsmail Hakkı Ayhan ile seçimlerle alakalı güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Projelerinden, kent için yapabileceklerinden bahseden Ayhan, bazı durum değerlendirmelerinde de bulundu.

Aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde zaman zaman işim dolayısıyla bulunuyorum. Birçok kentle alakalıyım. Bu anlamda en düzgün yönetilen kentlerin başında bağımsız adaylar olduğunu gördüm. Böylece daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Tecrübelerimizi aktaralım dedik. Kocaeli değerli bir kent fakat değeri bilinmiyor.

Neden Büyükşehir Belediyesi ve en önemsediğiniz proje ne olacak?

Hizmet ediyorsanız mahalleden bile başlayabilirsiniz; fakat toplumun bütününe mesaj vermek istiyorsanız daha büyük bir parçaya hitap etmek gerekiyor. Bu da global projeler üretmekten geçiyor. Kocaelispor bu kentin markasıydı. Acilen bu marka değeri geri kazanmalıyız.

 

GLOBAL PROJELER

 

Kocaeli’de gördüğünüz en önemli sorun nedir?

Kocaeli’de sanayileşme ve kent kültürü aynı oranda yürümüyor. Sanayiye aktarılan yatırımla insana aktarılan yatırım aynı oranda değil. Lokasyon anlamında genişlemesi çok kısıtlı, sosyal donatı alanları fazla değil. Ben burada niye yaşıyorum diye sorduğunuzda yüzde 99’lar civarında iş nedenli olduğunu göreceksiniz. Bu kent yaşanabilir diyen insanların sayısını arttırmak gerek. Dünya bir rezidans ve Kocaeli de bu rezidansın kazan dairesi. Kocaeli’nin acilen kimyasal atıklardan temizlenip kendi enerjisini üreten, ekolojisiyle gelecek nesillere temiz su kaynakları bırakılacak bir kent haline dönmesi gerek. Global projeler bırakmalıyız. Bu dünyanın birçok ülkesinde var. Bir o kadar yaşanabilir kentler var dünyada. Kocaeli’de de bu yapılabilir. Bir anlamda da İstanbul’un gölgesinde kalmış bu şehri istasyon havasından çıkarıp burada insanların yaşamlarını sürdürebilecekleri algısını oluşturmalıyız. Maalesef ilimizde sadece gidenlerin çöpü ve pisliği kalıyor. Kentler siyasetten arındığında kendini yöneten kentler haline dönüşebilir. Bu sayede de kaynaklar kente harcanır. Tüm kentlerin yapması gereken en önemli şey dünyaya miras kalacak örnek projeleri hayata geçirmek. Bunun için kent komple çalışabilir. Bunu anıt eseri olarak düşünüyorum. Birtakım güzel eserler ortaya çıkarılabilir. Hava alanının da aktif kullanılması gerek.

Projelerinizden biraz daha ayrıntılı bahsedebilir misiniz?

Kentlerimizin tümünde ve tamamına yakınında bir değişime ihtiyaç var. Belediyeleri evin annesi olarak görüyorum. Ana hizmetleri o yapar. Belediyeler insanlara servis üretiyor. Üreteceğiniz her şey siyasi söylemlerden uzak olmalı. Deprem konusunda üniversitede 20 yıllık çalışmam oldu. Bugün doğal afetler konusu sadece depremden ibaret değil. Yapay afet riskleriyle kentler planlanıyor. Başkan olarak seçildiğiniz dönemde herhangi bir afet yaşanmaması önlem almamayı gerektirmez. Bu bölge ciddi bir deprem kuşağı. Tüm afetlere karşı güvenilir şehirler oluşturmak gerek. Şehir yönetenler rutin hizmetleri zaten yerine getirmek zorunda. Engellileri engelsiz hale getirmek gerek. Şu karmaşa içersinde milli, manevi değerlerimizi arkeolog hassasiyetiyle ortaya çıkarmak gerek.

 

BİR OY, MİLYONDUR

 

Muhalefetin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Ben seçilmezsem mahvolursunuz, söylemleri çok yanlış. Rehavete kapılmaları da kötü. Heyecan kaybolduğunda proje üretme isteği de yok olur. Topum dinamizmini kaybettiğinde rehavete kapılır. Rehavete kapılmadan hizmet etmek gerek. Benim için bir oy, milyondur. Bu kentin ortak projeleri olsun.

Kendinizi diğer adaylar karşısında şanslı buluyor musunuz? Seçimlere kadar ne kadar insana ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Şanslı bir insanımdır. Hiçbir işimi alaya almam. Ciddi bir şekilde çalışmalarımı sonuna kadar sürdüreceğim. Herkesin kendine göre bir şansı vardır. Kimse kendisini garanti olarak düşünmesin. Bu seçimde kimsenin beklemediği sonuçlar ortaya çıkacaktır. Özellikle önceki seçimlerde AKP’ye oy veren insanlara çok iş düşüyor. Halkın adamı, partisi olmak ve inandırıcı olmak gerek. İnsanlar kendisini ayrı tutmamalı. Yapılacakları fizibilitesiyle ortaya koymak gerek. Toplam 250 bin seçmene ulaşmayı hedefliyoruz. Sms yolu ve medya yolunu kullanarak seçmenlerimize ulaşacağız.

KAZAN DAİRESİNİN ZEMİN KATINDAYIZ

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Kentteki dönüşüm salt deprem riskine karşı değil maalesef diğer doğal ve yapay afet risklerine karşı da gerçekleştirilmek zorunda. Üretilen toplam enerjinin yarısının yapılarda kullanıldığını düşünürsek enerjideki dışa bağımlılığımızdan kaynaklanan cari açık ve stratejik riskleri azaltmak için kendi enerjisini üreten yapılarla dönüşmek de diğer bir zorunluluktur. Dünya ekolojik sisteminin tehdit altında olduğu ve ülkemizin bu anlamda kaybedecek olduğu değerler düşünüldüğünde yapı ve şehirlerimizin suyunu arıtan, tekrar kullanan, altyapıya ilave yük getirmeyen çözümlerle su kaynaklarını, karbon salınımını azaltan mühendislik çözümleriyle de havasını koruması yani sonuçta ekolojisini koruması bir başka zorunluluktur. Engellilere sadece acınan ülkemizde, evlerinde hapis kalmalarına razı olduğumuz ulaşılamaz kentten, ulaşılabilir kente dönüşmek hem insani hem de vatandaşlık hakları gereği bir başka zorunluluktur.

ÖRNEK PROJELER OLACAK

 

Bunlar birer siyasetçi sloganı değil dünyaya örnek projeler olacaktır. Tümü de aynı anda gerçekleştirilebilir. Mevcut teknik, ve yöntemler bilinmektedir ve ülkemizde bunu gerçekleştirecek eğitimli insanlar yeterince bulunmaktadır. Bu değişim 5 senede olmayabilir. Ama artık rol yaparak halkı oyalayan siyasetçi değil de mimar mühendisleri yerinde değerlendirmesini bilen, onlara güvenen vizyon sahibi siyasetçilerle mutlaka olabilecek en kısa sürede olacaktır. Kocaeli enerji, otomotiv, kimya üretiminin ortasında bulunuyor. Ancak insani yazar kazan dairesinde yaşar gibi yaşamaktadır. Kazan dairesinin zemin katında olması nedeniyle deniz ve göl görebilmektedir. Kentimiz hiçbir uluslararası branşta sporcuya sahip değildir. Kulüplerimizin hali içler acısıdır. Kocaelispor’un 3. Ligde sürünmesi kentin ayıplarındandır. 

 

 

 

İsmail Hakkı Ayhan kimdir?

1966 Trabzon Of doğumlu olan Ayhan, evli ve iki çocuk babası. 1990 İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ayhan, ortağı ve genel müdürlüğünü yaptığı Bora İnşaat San Tic Ltd Şti firmasında ağırlıklı Marmara Bölgesi ve tüm Türkiye’de sanayi yapıları liman, altyapı hizmetleriyle 99 deprem sonrası yapısal çelik imalat üretim ve montaj işleri yapmış ve halen de yapmaktadır. Ayrıca 1997-2013 yılları arasında yurt dışı projelerinde mühendislik ve müşavirlik hizmetleri verilmiştir. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de imza atmıştır. 

21 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR