Kocaeli'de haftada 1 kişi intihar ediyor!

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, son dönemlerde intihar vakalarında görülen artışların araştırılması için Meclis’e önerge verdi. Aka...

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, son dönemlerde intihar vakalarında görülen artışların araştırılması için Meclis’e önerge verdi. Akar önergesinde dünyada her yıl 1 milyon kişinin intihar ettiğini belirterek Dünya Sağlık Örgütü tarafından intihar vakalarının ilgi gösterilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olarak görüldüğünü belirtti.

 

RAKAMLARI AÇIKLADI

Türkiye’de de son yıllarda intiharların arttığının altını çizen Akar, TÜİK verilerinden örnekler vererek 2011 yılında 2 bin 677, 2013 yılında 3 bin 189 ve 2014 yılında 3 bin 65 kişinin intihar ettiğini ve  nedeni bilinmeyen intiharların da yüzde 53 olduğunu belirtti. Daha çok 18-26 yaştaki gençlerin intiharı seçtiğini söyleyen Akar, bu tablonun acı verici olduğunu belirtti.

 

KOCAELİ’DE 3 AYDA 13 KİŞİ İNTİHAR ETTİ

İlimizden de örnekler veren Akar, “Kocaeli’de 2010 yılında 39, 2011 yılında 43, 2012 yılında 55, 2013 yılında 58 ve 2014 yılında 54 vatandaşımız intihar sonucu hayatını kaybetti. Kentimizde son 3 ayda ise 13 kişi intihar etti. Ayrıca geride kalan 15 günde ise 6 kişi intihar girişiminde bulundu. Olaylar konunun vahametini de gösteriyor” dedi.

 

ÖNLEMLER ALINMALI

İntihar vakalarının görmezden gelinmemesi gerektiğini söyleyen ve Türkiye’de bir intihar haritasının çıkarılmasının önemine değinen Akar, uzmanların konuya dahil edilmesi, komisyonun somut önerileri açığa çıkarması ve bu önerilerin ivedilikle hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek Meclis’e önergesini verdi.

25 Mart 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR