Örengül'den Erdoğan'a ağır ithamlar!

Malum, son dönemde gündem genelde Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği kararı üzerinden şekilleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Malum, son dönemde gündem genelde Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği kararı üzerinden şekilleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararla ilgili yaptığı ‘Saygı duymuyorum’ şeklindeki beyanatları da uzun süredir gündemi belirliyor.

İşte CHP’li Örengül de açıklamasında bu noktaya dikkat çekmiş ve Erdoğan’ın anayasayı çiğnediğini, haliyle suç işlediğini dile getirmiş.

İşte Örengül’ün yaptığı o paylaşım…

“Anayasamızın 104’üncü maddesine göre CUMHURBAŞKANI devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.” Bu nedenle de parti üyesi olamaz, partiler üstü iç siyaset üstü bir fonksiyonu vardır. Partileri kavgaya, anayasanın kurumlarını kavgaya değil barışa davet etmesi gerekir. Anayasamızın 105’inci maddesine göre de siyasal açıdan sorumluluğu yoktur. Vatana ihanet dışında bir suçla suçlanamaz. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce beğendiği Anayasa Mahkemesi kararları yanında bu defa gazetecilerin adil yargılanma hakkının çiğnendiği, iki gazeteci hakkında verilen tutukluluk kararının basın özgürlüğüne zarar verdiği gerekçesi ile verdiği karara karşı “Bu karara katılmıyorum, saygı göstermiyorum” gibi yorumlarda bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesi anayasayı koruyan, anayasaya göre karar veren yargının bağımsızlığının temel göstergesi olan en üst yargılama organlarından birisidir. Anayasayı, dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’ni de koruması gereken bir cumhurbaşkanının mahkeme kararına saygı duymadığını, tanımadığını beyan etmesi kendi fonksiyonunu ve yine anayasanın 103’üncü maddesinde belirtilen andını çiğnemesi demektir. Bu şartlarda vatandaştan anayasaya göne seçilen, anayasal andını çiğnediği anlaşılan bir cumhurbaşkanına saygıyı beklemek mümkün olabilir mi? Bu durumda vatandaşlardan mahkeme kararlarına saygıyı beklemek nasıl mümkün olacak, siyasi hayatımıza bulaşan bu çılgınca davranışlar maalesef demokrasinin temeli olan hukuk devleti kavramına, dolayısıyla ülkemize çok zarar vermektedir. Çok yazık olmuyor mu?”

01 Mart 2016 Kocaeli- Yaşam


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR