İZGAZ’da toplu iş sözleşmesi imzalandı

TES-İŞ Sendikası Kocaeli Şubesi, İZGAZ ile toplu iş sözleşmesini imzaladı. Sözleşme gereği maaşlara yüzde 15 zam yapılacakİZGAZ’da uzun süredir toplu...

BÜYÜT

TES-İŞ Sendikası Kocaeli Şubesi, İZGAZ ile toplu iş sözleşmesini imzaladı. Sözleşme gereği maaşlara yüzde 15 zam yapılacak

İZGAZ’da uzun süredir toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdüren TES-İŞ Sendikası sonunda sözleşmeyi imzalattı. Sendika Başkanı İrfan Kabaloğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada; “TES-İŞ Sendikası olarak İZGAZ işyerinde ilk sözleşme olması açısından çalışanlar, sendika ve İZGAZ için çok önem arz etmektedir. Çünkü Türkiye’de özel gaz şirketleri içinde sadede İZGAZ sendikalı olup, toplu iş sözleşmesi imzalandı. Bu durum diğer gaz şirketlerine de örnek olacağını düşünüyoruz. Toplu iş sözleşmelerinin, çalışanların hak ve menfaatlerini günün koşullarına göre geliştiren, çalışma kurallarını düzenleyen yapının oluşmasını sağlayan, keyfi uygulamaları ortadan kaldıran bir anlayış metni olduğu unutulmamalıdır.

“DAHA İYİ OLACAK”
Bu toplu iş sözleşmesine artık çalışanlar sahip çıkacaklardır. Her istediğinizi ilk sözleşmede gerçekleştiremezsiniz, zamanla daha iyiye gidecektir. Bu sözleşmede mümkün olanı gerçekleştirebildik artık geleceğe daha umutla bakan bir anlayışı oturttuğumuzu düşünüyoruz. Sözleşme müzakereleri yaklaşık 60 gün sürdü ve oldukça yoğun mesai harcandı. Müzakerelerde belli bir anlayışla bizlere yardımcı olan İZGAZ genel müdürüne ve müdür muavinlerine, insan kaynakları yöneticilerine sendika olarak teşekkür ediyor, sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Toplu iş sözleşmesi gereğince;
Sözleşme 3 yıllık olarak gerçekleşti. 1. yılında sosyal haklara yüzde 20, yevmiyeye yüzde 10 ücret artışı sağlanıp ortalama maaşlara yüzde 15 zam yansıyacak.
2. yıl zammı tüketici fiyat endeksine göre bir artış, 3. yıl zammı ise tüketici fiyat endeksi artı 2 puan olarak zam uygulanacak. Sözleşme 01.01.2013 / 31.12.2015 tarihleri arasında geçerli olacak.
Sözleşmelerde işyeri 4 grupta değerlendirildi. Her grubunda kendi içinde yevmiye farklılıkları var. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak için tamamen olmasa da dengeleme yapıldı. Yevmiyesi düşük kalanlara biraz daha fazla ücret artışıyla beraber kıdem yılları da ücrete yansıtıldı.

15 Mart 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR