Yılmaz: Demokrasiyi sadece sandık olarak görüyorlar

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz dün CHP il binasında, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde verdikleri soru önergelerine...

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz dün CHP il binasında, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde verdikleri soru önergelerine yanıtların geç gelmesiyle alakalı basın açıklaması gerçekleştirdi. Karaosmanoğlu’nun Sırrı Paşa Konağı’nda Erdoğan Gönüllüleri'ne verdiği yemeğin soru önergesinin seçimlerin ardından geldiğini belirten Yılmaz, “Demokrasiyi sadece sandık olarak görüyorlar” ifadelerine yer verdi.


SİYASAL NEDENLERLE

Meclis’te muhalefet partilerine yasayla verilen haklar olduğunu ve bunları Kocaeli halkı adına kullanmak istediklerini belirten Hüseyin Yılmaz, siyasal nedenlerle soru önergelerine geç cevap verildiğini belirterek, “12 Haziran’da yapılan Meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ‘Yeni limana karşıyız’ sözleri üzerine, Derince Limanı’na yapılacak dolgu ile ilgili soru önergesi verdik” dedi.


ÖZELLEŞTİRMEDEN HABERİ YOK MU?

Soru önergelerinde 2009 yılında söylenen bu sözlerin hala geçerliliğini koruyup korumadığını sorduklarını ekleyen Yılmaz, “Dolgu alanları ile ilgili ne tür girişimlerde bulunduğunu sorduk. Derince Limanı’nın özelleştirme planına alındığını ve bütün sorumluluğun özeleştirme idaresinde olduğunu ve bu konuların artık Büyükşehir’i ilgilendirmediği belirtildi. Eğer böyleyse neden 2009 yılında Belediye başkanı her türlü dolgu ve limana karşı olduğunu söylüyor? 2004 yılında alınan özelleştirme kararından haberi yok mu?” diye sordu.

 

KOCAELİ HALKI UNUTUR DİYORLAR

Bunun tek nedeninin yerel seçimler döneminde kamuoyunu etkilemek için söylenen bir söz olduğunu kaydeden Hüseyin Yılmaz, “Şimdi hiçbir çalışma yapılmıyor. Bunun da tek nedeni yerel seçimlerin olmamasıdır. Ne de olsa 5 yıl sonra Kocaeli bu konuyu unutur diyorlar” dedi. Kocaeli halkının bu yapılanları ve bu söylemleri unutmamasını isteyen Yılmaz, 17 Temmuz’daki mecliste verdikleri soru önergesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan Gönüllülerinin Büyükşehir’e ait olan bir kurumda iftar verilmesini sorduklarını belirtti.


ERDOĞAN GÖNÜLLÜSÜ OLARAK KATILMIŞ

Buradaki iftarın tamamen seçim propagandasına yönelik olduğunu söyleyen Hüseyin Yılmaz, “Hangi gerekçe ile belediyenin bir kurumunda bu propagandanın yapıldığını sorduk. Yasada belediyelerin seçimlerde tarafsız olması gerektiği belirtiliyor. Bize verilen yanıtta, ‘Sırrı Paşa Konağında Erdoğan Gönüllüleri olarak yapılan iftara belediye başkanı olarak değil, Erdoğan Gönüllüsü olarak katıldı. Herkese açık olan bir yerde iftar yapmak yasaya aykırı değil. Tüm hesabı ben ödedim’ ifadelerine yer verildi” dedi.


EN BÜYÜK KOŞUL EŞİTLİKTİR

Bu durumu halkın vicdanına bıraktığını söyleyen Yılmaz, “Böyle bir cümle inandırıcılıktan ve yasal dayanaklardan uzaktır. Özünde bu cevap gerek yerel yönetimler, gerek genel yönetimin demokrasiden ne anladığını gösteriyor. Demokrasiyi sadece sandık olarak görüyorlar. Sandığa gelene kadar bir yarış ve propaganda dönemi var. Bu dönemin en büyük koşulu eşitliktir. Eşitliğin olmadığı bir yarışın sonucu demokratik olur mu? Bunun tek amacı toplumu yanıltmaktır” dedi. Toplantı sonunda CHP İl Sekreteri Cihat Altınyuva ise Karaosmanoğlu’nun verdiği yemeğin faturasını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

26 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR