Küçük çiftçilere destek müjdesi

Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin ÇKS’ye kayıt yaptırmaları gerekiyor Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, artık küçük çiftçilerin de dest...

Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin ÇKS’ye kayıt yaptırmaları gerekiyor

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, artık küçük çiftçilerin de destekleneceğinin müjdesini verdi. Başkan Çanakçı, “İşletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiricilerine 2016 için dekar başına 100 lira küçük aile işletmesi desteği verilecek” dedi.

 

KARAR YÜRÜRLÜKTE

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, yaptığı açıklama ile çiftçilere yönelik sağlanan destekler hakkında bilgiler verdi. Açıklamasında artık küçük çiftçilerin de devlet tarafından sağlanan desteklerden istifade edebileceğini dile getiren Çanakçı, Bakanlar Kurulu’nun Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesine Dair Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade etti.

 

DEKAR BAŞINA 100 TL

Çiftçileri bu konuda uyaran Başkan Bekir Çanakçı, “Bu karara göre, küçük aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ve işletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri, tıbbi, aromatik bitki yetiştiriciliği yapan 2016’da dekar başına 100 lira küçük aile işletmesi desteği ödemesi yapılacak” dedi.

 

BANKADAN ÖDENECEK

Yardımların alınabilmesi için ÇKS kayıtlarının yapılmış olmasının gerektiğini dile getiren Çanakçı, “Karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Süreç 31 Ekim tarihinde sona erecek. Küçük aile işletmesi desteği merkezi yönetim bütçesinin ilgili harcama kaleminden yapılacak. Bu karar kapsamında üreticilere ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak. Bu kararın uygulanması ile ilgili olarak üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının yüzde 0,2’si bankaya hizmet komisyonu olarak ödenecek.”

18 Ağustos 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR