CHP’li Haydar Akar deprem vergisinin peşine düştü

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gölcük Depremi’nin ardından halktan toplanan ve tahmini 40 milyar liraya ulaşan deprem vergisinin akıbetiyle ala...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gölcük Depremi’nin ardından halktan toplanan ve tahmini 40 milyar liraya ulaşan deprem vergisinin akıbetiyle alakalı olarak meclise soru önergesi verdi. Akar söz konusu meblanın depremde zarar gören evlerin onarımın da kullanılıp kullanılmadığını sordu.

1999'da kentimizde yaşanan büyük felaketin ardından hükümet, deprem hasarının giderilebilmesi için tüm vatandaşlardan toplanacak bir deprem vergisi çıkartmıştı. Bu vergi kapsamında şimdiye kadar 40 milyar liraya yakın para toplandığı hesap ediliyor. Ancak bu muazzam miktarda paranın nerede kimin kontrolünde olduğuna ve nasıl kullanıldığına dair hiçbir bilgi verilmiyor. Konuyla ilgili kanunun 15. maddesinde paranın Maliye Bakanlığı eliyle toplanacağı belirtiliyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri konuyla Gelir Vergisi Daire Başkanlığı'nın ilgilendiğini söylüyor. İlgili yerde ise muhattap bulunamıyor. Yetkililer konuyla ilgili bilgisi olmadığını paranın kontrolü ve nerede kullanıldığına dair bir fikirleri olmadığını, toplanan paranın toplam miktarını da bilmediklerini söylüyor.

[b]GEÇİCİ OLARAK ÇIKARILMIŞTI
Gölcük Depremi’nin olduğu yıl geçici olarak çıkarılan ancak 2009 yılında AKP’nin yaptığı düzenlemeyle büyük bir kısmı kalıcı hale getirilen deprem vergisi adeta halkı soymanın bir aracına dönüştü. Ek Emlak Vergisi, ek motorlu taşıtlar vergisi, özel iletişim vergisi, özel işlem vergisi, daha açık bir dille, milli piyango biletinden, pasaporta, cep telefonundan, faturalara oradan motorlu taşıtlara birçok kalemden deprem vergisi alındı. O günden bu güne depreme dönük hükümet hiçbir net adım atmadı, dolayısıyla bu para kullanılamadı

[b]HER AİLEDEN BİN 700 TL
İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasının 2010 yılında yayınladığı bir araştırmasında, depremden bu yana toplanan 27.6 milyar TL'nin anlamının her aileden ortalama bin 700 TL para toplandığını gösterdiğini açıklamıştı. Bu miktarın geçen yıllarda arttığını da dikkate alırsak paranın nereye gittiği sorusu oldukça önem kazanıyor. Verginin çıkacağı dönemde meclisteki kimi tartışmaların oldukça dikkat çekici olduğunu da eklemek gerek. O dönem mecliste paranın deprem bahane edilerek bütçe açığını kapatmak için kullanılacağı söylenmiş ve bunlar meclis tutanağında yer almıştı. Yıl 2011 ve toplanan parayla ilgili bir bilgi halen yok. Bilgi almak için aranan yerlerden ise cevap gelmiyor.

[b]PARANIN AKIBETİ BİLİNMİYOR
Paraların ne olduğu konusunda daha önce birçok açıklama, köşe yazısı, soru önergesi bulunmasına rağmen bunca yıldır bir cevap alınamadı. Konuyla ilgili 2006 yılında dönemin CHP Milletvekili Berhan Şimşek, Başbakan Erdoğan'a cep telefonundan bankacılık işlemlerine, vergi beyannamelerinden uçak biletleri, talih oyunları, gümrük ve pasaport işlemlerine kadar birçok alanda deprem vergisi” alındığını belirtip bu paraların ne olduğunu sormuştu. Yine 2009 yılında CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, bir soru önergesi vererek paraların nereye kullanıldığını sormuştu. 2010 yılında ise MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, TBMM'de deprem vergilerinin ne olduğunu sormuş, paranın bilgisinin Sayıştay'da dahi bulunmadığını söylemişti.

[b]HAYDAR AKAR DA PARANIN AKIBETİNİ SORDU
Söz konsu deprem vergisinin akıbetiyle ilgili olarak CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da çeşitli araştırmalarda bulundu ve konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir soru önergesi sundu. Meclise bir dizi soru yönelten Akar paraların akııbetiyle bilgi almak istediğini belirtti. Akar önergesinde şu ifadelere yer verdi “Deprem vergisi olarak toplanmaya başlanan verginin başlangıç tarihinden, 22 Ağustos 2011 tarihine kadar toplanan vergi miktarı ne kadardır? Toplanan bu vergiler, hangi amaçla nerelerde kullanılmıştır? İhdas edilip sebebi dışında kullanılmış mıdır? Kullanıldı ise hangi kanun maddesi bu duruma dayanak olmuştur? Adı geçen vergi, depremde zarar gören binaların hasarlarının giderilmesine kullanılmış mıdır? Kullanılmış ise, ne kadarı bu iş için harcanmıştı?” Kocaeli kent sorunlarını meclise taşıyacağını belirten Haydar Akar’ın ilk işi deprem vergisini sorgulamak oldu. Meclise oldukça hızlı bir şekilde uyum sağlayan Akar’ın önümüzdeki günlerde kentin birçok sorunuyla yakından ilgilenmesi bekleniyor.

23 Ağustos 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR