Çukurova Holding’den milyon dolarlık yatırım

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün girişimleri sonrasında Gebze’de kurulacak olan Bilişim Vadisi için Çukurova Holding ilk etapta 100 mi...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün girişimleri sonrasında Gebze’de kurulacak olan Bilişim Vadisi için Çukurova Holding ilk etapta 100 milyon, 5 yıl içinde ise 1 milyar dolarlık yatırım yapacak, çalışmalar ise 2013 yılında başlayacak

Kentimizde kurulması planlanan Bilişim Vadisi için Çukurova Holding yatırım yapmaya hazırlanıyor. 2013 yılında yapılacak ilk yatırımda 100 milyon dolar harcanacak, 5 yıl içerisinde 1 milyar dolarlık yatırıma çıkılacak. Burada yüksek teknolojik ürünlerin üretimi yapılacak. Çukurova Holding Enerji Kurulu İcra Kurulu Başkanı Batur Mehmet Kahraman, Poligon Tr yöneticilerinden Hakan Önder, Av. Lyudmila Önder ve CEO Tagir Yakubov, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’i parti binasında ziyaret etti.

KULLAR’DA YAPILACAK
Ziyarette açıklama yapan il başkanı Civelek “Kentin daha fazla gelişmesini hedefliyoruz. Bilişim Vadisi kentimizde kurulacaktır. Yurt dışından yatırımların kentimize gelmesini hedefliyoruz. Ayrıca BAY-TUR tarafından benim belediye başkanlığım döneminde Kullar Paşadağ mevkiinde yapılacak evler konusunda çalışma başlatıldı. Yatırım için gereken görüşmeler yapılacak” dedi. Çukurova Holding Enerji ve İcra Kurulu Başkanı Batur Mehmet Kahraman ise şunları söyledi:

SİYASİ ERKİN DE DESTEĞİ LAZIM
“Çukurova Holding olarak bölgede çeşitli yatırımlarımız bulunuyor. Yeni teknoloji yatırımlarıyla ilgili daha ciddi yatırımların yapılması yönünde karar alınmıştır. Burada ileri teknolojik ürünler yani Türkiye’nin üretmediği dışa bağımlı olduğu, ülkenin gelişmesinde olmazsa olmaz olan bazı ileri teknoloji kalemler üretilecektir. Burada özel çalışma yapılacaktır. İleri teknoloji olacağından insan gücüne ihtiyacımız olacaktır. KOÜ, AR-GE’den yana daha aktif olacaktır. Bu sadece özel sektörün değil siyasi erkin de desteğini gerektiriyor.

TÜRK VE RUS ORTAKLIĞI
İnşaat projeleriyle ilgili sözler verilmiş bunların hızlandırılması yönünde genel merkez ile görüşme yaptık. Belediye başkanlarımızdan bu noktada destek istedik.” Çukurova Holding Enerji ve İcra Kurulu Başkanı Batur Mehmet Kahraman ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Rus-Türk ortak yatırımı ile bir işbirliği içerisine girdik. İleri teknoloji üretim yapılacaktır. Bu iş birliğine Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ve KOÜ’nün de desteği vardır. Dünya çapında stratejik kabul edilen ürünler olacaktır. Amacımız siyasi olarak açılmış yolda doğru şekilde yürüyebilmektir. PoligonTR kurulmuştur. Teknoloji transferi olmayacak, burada üretilecek.

4 BİN KONUT YAPILACAK
Daha sonra söz alan il başkanı Mahmut Civelek, “Başiskele ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüşmeler yapılacaktır. Ondan sonra yatırım gerçekleştirilecek. Bin 400 dönüm arazi üzerine 4 bin konut yapılacak” dedi. Tekrar söz alan Mehmet Kahraman ise “Bu yatırımın beklemesinin tek nedeni piyasanın yaşadığı krizden kaynaklanmaktadır. Öncelik olarak arazi olarak piyasa şartlarının oluşması beklendi. Yatırımın öne alınması gündeme geldi. Proje hakkında bilgim yok. Ataşehir gibi olacaktır. Sviç, rutır, hızlı internet, görüntüyü taşımayı sağlayan ürünler, ileri teknoloji ürünler üretilecek. Fiber optik teknoloji ürünleri olacak. 5 yılda ülkemizden yurt dışına 60 milyar dolar ödeme yapılmıştır, bu ürünler için. Teknoloji transferi değil birinci sınıf üretim olacaktır” dedi.

19 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR