KOMEK’ten 41 merkezde 10 binlerce kişiye ücretsiz eğitim

Sekizinci yılında binlerce vatandaşa ücretsiz meslek ve sanat eğitimi veren KO-MEK, geçtiğimiz eğitim döneminde 40 kurs merkezinde toplam 40 bin kişiy...

BÜYÜT

Sekizinci yılında binlerce vatandaşa ücretsiz meslek ve sanat eğitimi veren KO-MEK, geçtiğimiz eğitim döneminde 40 kurs merkezinde toplam 40 bin kişiye ulaştı

Mesleki eğitim hizmeti veren KO-MEK’e, 9’ncu eğitim döneminde 45 bin kişi başvuruda bulunurken 17 bin kişinin eğitimi başladı. Eğitim yelpazesini genişleten KO-MEK kursları kurulduğu günden bu yana toplam 250 bin kişiye eğitim verdi.

İŞ-KUR İLE İŞBİRLİĞİ
KO-MEK, İŞ-KUR işbirliğinde işsizlere yönelik kurslar açarak bu kurslara devam edenlere iş imkânı sağladı. Bu kapsamda geçen eğitim döneminde 28 grupta 578 kişiye eğitim verildi. Eğitim hayatına 2004-2005’te 8 kurs merkezi ile başlayan ve her geçen gün büyüyerek genişlemeye devam eden KO-MEK, 2012-2013 eğitim döneminde 41 kurs merkezine ulaştı.

TÜRKÇE ÖĞRENDİ
KOMEK, Kocaeli’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara da eğitim veriyor. Kazakistan’ın Çimkent şehrinden gelen Melike Karabeyoğlu, KOMEK’te Türkçe öğreniyor. Evlendikten sonra Kocaeli’ye yerleşen ve Melike adını alan kursiyer, KOMEK’te Türk misafirperverliğini de yaşıyor. Mehmet Ali Paşa Kurs Merkezi’nde Bilgisayar Teknolojileri alanı, Grafik ve Animasyon branşında eğitim alan 70 yaşındaki Esma Denizli de örnek isimlerden birisi. Esma nine derslerde hiç zorlanmadığını ve büyük bir zevkle kursa devam ettiğini ifade etti.

“YABANCI DİL EKSİKLİĞİMİ GİDERDİM”
KO-MEK kurslarının İngilizce branşında eğitim almış üniversite öğrencisi Enes Çiftçioğlu, “Tatildeyken yabancı dilim olmadığı için turistlerle anlaşmakta zorlandım. KO-MEK kurslarında İngilizce branşına yazılarak bu eksikliğimi giderdim. Yeni eğitim döneminde ise gitar branşında eğitim almak istiyorum” dedi.

AVUKATLAR DA KO-MEK’TE
Kocaeli Barosu avukatlarından Ayşe İpekşanlı da KO-MEK kurslarında eğitim görenlerden. Öğrencilik döneminde KO-MEK’in gitar branşında eğitim gördüğünü belirten İpekşanlı, “KO-MEK’te çok eğlenceli ve eğitici bir dönem geçirmiştim. KO-MEK, hafta sonu tatillerimi daha güzel geçirmemi sağlayarak arkadaşlık ortamımı genişletmişti. Bütün gençlere KO-MEK’te eğitim görmeyi tavsiye ederim. Vaktim olursa ben de tekrar kurslara katılacağım” şeklinde konuştu.

26 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR