“Derince, depolama alanı olmasın”

Derince Liman alanında bulunan 6 tane depolama tesisin GS Petrol tarafından kapasite arttırılarak faaliyete geçirilmesine Derince’de bazı dernekler ka...

BÜYÜT

Derince Liman alanında bulunan 6 tane depolama tesisin GS Petrol tarafından kapasite arttırılarak faaliyete geçirilmesine Derince’de bazı dernekler karşı çıktı.
 
Derince Limanı’nda bulunan ve kapasitesi arttırılan depolama tankları ile ilgili ÇED raporunu protesto edecek olan Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri dün Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik’in yaptığı basın açıklamasına CHP Derince İlçe Teşkilatı’ndan Sefer Yaman, Hulusi Çelik, Fikret Güdek, Liman İş Sendikası yöneticisi Ekrem Bozkurt, Bedensel Engelliler Başkanı İsmet Arguç, Yenikent Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi ve Derince Çenesuyu Derneği yetkilileri yanı sıra CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Haymanalı ve CHP Derince Belediyesi Meclis Üyesi Baki Dünya katıldı.
 
HALKIN TEPKİSİ VAZGEÇİRMİŞTİ
Dernekler platforma adına basın açıklaması yapan Kocaeli Dersimliler Dernek Başkanı Ruhi Çelik Trenlerin ve travers fabrikasının ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan 6 adet depolama tankı daha sonra fabrikanın kapatılması ve trenlerin elektrik enerjisi kullanması nedeniyle hizmet vermeye başlamasından sonra bu tanklar atıl hale gelmişti. 17 Ağustos depreminden sonra kiralanmak isteyen tanklar halkın tepkisi sonucu vazgeçilmişti.
 
KAPASİTE ARTTIRILDI
Hangi elin desteklediğini bilmediğimiz bir yardımla 6 adet tank 4 Mart 2010 Perşembe günü G.S. petrole 15 yıllığına kiralandı. Ve aynı şirket kapasitesi 20 bin 175 metreküp olan bu tanklalar ilave olarak Derince Belediyesi’nden beş tank için 45 bin 980 metreküp ilave akaryakıt depolaması yapmak için ruhsat alındı. Toplam olarak 66 bin 155 metreküpe çıkarılarak adeta Derince Limanı akaryakıt depolama alanına dönüşecek bir adım atıldı” dedi.
 
BALLI KAYMAK İKRAM EDİLDİ
“Birilerine ballı kaymak ikram edilmektedir” diyen Çelik. “Tüpraş etrafındaki konutlar boşaltılmaya çalışırken Derince halkını ateşe atacak projelere izin verilerek birilerine ballı kaymak ikram edilmektedir. Biz siyasi partiler ve STK  temsilcileri olarak bu tehlikeli yatırımı 13 Eylül Salı (bugün) gün saat 14.00’de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak olan ÇED toplantısını protesto etmek ve yatırıma izin vermemek için orada olacağız Tüm Derince halkını kendileri ve çocuklarının güvenliği için bu toplantıya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

12 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR